Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.706

Obdarovaný neplní podmínky v darovací smlouvě - jak získat byt, dům, nemovitost zpět?

1 odpověď

Daroval jsem vnukovi dům, z darovací smlouvy má vnuk platit třetinu na energie, neplatí nic a odstěhoval se neznámo kam. Chci též vrátit dům který jsem mu daroval 04/2014. Na písemné a SMS nereaguje telefon nebere. Co dělat. A jak postupovat, nebo na kde hledat pomoc v této situaci.
Děkuji předem za radu. M. Kolář

Dobrý den,
stanovil-li jste si v darovací smlouvě povinnost, že vnuk bude platit energie a v jaké výši (předpokládám, že z technického provedení domu, nejsou stanoveny samostatné měřiče pro jednotlivé byty), je vnuk povinen Vám náklady za energie uhradit. V opačném případě po něm můžete dlužnou částku vymáhat soudně.
V případě vrácení daru, dává nový občanský zákoník dárci právo odvolat dar pro nouzi nebo nevděk. Více o podmínkách pro odvolání daru se dozvíte zde: ODKAZ