Dluh u MHD za jízdu načerno a dluh u Providentu - co splácet první?

1 odpověď

Dobrý den. Mám několik nezaplacených černých jízd, staré z roku 2014 a pár z 2015. Začal jsem je platit teď nedávno, protože jsem měl málo peněz a nešlo to. Platím dvě jízdy měsíčně a mám jich ještě čtrnáct. Ale problém je ten, že mám ještě rok starý dluh u Providentu. Přestal jsem platit 11/2014 a od té doby se jim neozval. Až teď mám možnost dávat jim nějakou minimální částku, ale bojím se v jaké fázi to už je a o kolik se to navýšilo. Nevím zda nejdřív doplatit ty pokuty za dopravní podniky nebo i ten Provident. Ale veškeré mé finance je jen invalidní důchod 4.755 Kč a dvě pokuty za MHD vyjdou na 3000 Kč. Zatím jsem v léčebně, ale na jídlo a základní potřeby už sotva vystačím teď.
Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, v tomto případě bude asi nejlepší se s věřiteli dohodnout na splátkovém kalendáři a každému věřiteli hradit dle svých možností. Dalším řešením by bylo oddlužení, ale zde byste musel mít uzavřenu buď darovací smlouvu nebo smlouvu o důchodu, kterou byste si pro účely oddlužení navýšil příjmy. Pro úplnost pouze uvádím, že podpisy obou smluvních stran musí být úředně ověřeny. Dodávám, že, abyste splnil podmínky pro oddlužení musíte pohledávky svých nezajištěných věřitelů uspokojit minimálně ve výši 30%, dále je nutné uhradit odměnu insolvenčního správce minimálně ve výši 1.089,- Kč měsíčně.