Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.401

Vrácení daru, odejmutí daru obdarovaným - nový občanský zákoník 2014, informace

3 odpovědi

Dobrý den,
můj tchán daroval před lety svým dvěma synům chatu. Ta chata měla být mého manžela, ale udělalo se to bohužel takhle. Až teď si uvědomuje důsledek svého činu a lituje toho. Dělá to nesváry mezi bratry a mého tchána to velice trápí.
Je nějaká možnost, jak to změnit? Může tchán odejmout jednomu nebo oběma dar z důvodu nesváru mezi nimi, nebo je vůbec nějaká možnost, jak to změnit?
Oba se chovají ke svému tátovi dobře. A ještě se chci zeptat, kdyby se mému manželovi něco stalo, komu připadne dar?
Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,
darování bylo učiněno za platnosti starého občanského zákoníku, tedy i vrácení daru by se řešilo podle starého zákona, který umožňoval dárci domáhat se vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušoval dobré mravy. Což v daném případě, by bylo nešlo prokázat, neboť jak píšete k dárci (Vašemu tchánovi) se oba synové chovají pěkně. A spory mezi nimi by se těžko připodobnili k té části ustanovení, že se chová k členům jeho rodiny hrubě nebo porušuje dobré mravy, když jsou oba členové rodiny.
Řešením v tomto případě bude, pokud se nejsou schopni synové jako spoluvlastníci dohodnout si darovanou nemovitost rozdělit (je-li to možné) a nebo vypořádat, tak že jeden si nechá chatu a vyplatí druhého. Rozhodnete-li se pro tuto volbu, doporučuji prvně řešit celou situaci dohodou a v poslední řadě se obrátit na soud.
V případě smrti Vašeho manžela by se dědilo, nebyla-li sepsaná závěť nebo dědická smlouva ze zákona, kdy v první třídě dědí děti a manžel každý stejným dílem.

Ještě se chci zeptat, kdyby darování bylo učiněno nyní za platnosti nového občanského zákoníku, tak by tam řešení bylo? Moc děkuji

Nový občanský zákoník přinesl podrobnější úpravu darování a dává možnost dárci odvolat dar pro nouzi a nevděk.

Dárce může odvolat dar pro nouzi, upadne-li po darování do takové nouze, že nemá ani na nutnou výživu vlastní nebo nutnou výživu osoby, k jejíž výživě je podle zákona povinen. V tomto případě může dárce požadovat po obdarovaném, aby mu dar vydal zpět nebo zaplatil jeho obvyklou cenu. Právo dárce na odvolání daru se nevztahuje na případy, kdy si dárce přivodí nouzi úmyslně sám nebo z hrubé nedbalosti. Právo odvolat dar je osobním právem dárce a zaniká jeho smrtí.

Dárce může pro nevděk od darovací smlouvy odstoupit, ublíží-li obdarovaný dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně poruší dobré mravy a dárce takovéto jednání obdarovanému neprominul. Byl-li dar již odevzdán, má dárce právo požadovat vydání celého daru a není-li to možné zaplacení jeho obvyklé ceny. Za nevděk vůči dárci lze také považovat zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě obdarovanému blízké.

Pro uplatnění práva na odstoupení od smlouvy běží dárci lhůta 1 rok ode dne, co obdarovaný dárci ublížil nebo 1 rok ode dne, kdy získal vědomost o důvodu pro odvolání daru.

S ohledem na výše uvedené je zřejmé, že na Váš případ nelze uplatnit ani jednu z variant. Zvláště pokud by chtěl Váš tchán odvolat dar jen proti jednomu z obdarovaných. Ve Vašem případě doporučuji snažit se o docílení nějaké dohody ku prospěchu všech.

Více o darování dle nového občanského zákoníku se dozvíte zde: ODKAZ