Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.917

Nemám peníze na cestu k soudu - je možné nedostavit se k soudu z finančních důvodů?

2 odpovědi

Dobrý den,
od 2011 nežiji s bývalým přítelem se kterým mám 4,5 letou dceru. Podala jsem trestní oznámení a jelikož bývalý přítel je slovenské národnosti, tak to vyřizuje slovenský soud. 16.9. 2013 má být soud a to na Slovensku. Soudu jsem se omluvila, že z důvodu finančních prostředků na tuto cestu tam nepřijedu a kdyby se něco změnilo tak soud o tom uvědomím. Tak mi na to poslali další oznámení a to, s § 127, 128, 88. Dále píší, že mě předvedou a nebo mi k vůli tomu omezí osobní svobodu. Nevím co s tím mám dělat. To si mohou tohle dovolit? Co jim napsat. Já si žádám tedy u soudu o výživné, které otec neplatí a nakonec já budu mít takový problém? Prosím poraďte mi děkuji

Dobrý den,

nejdříve k výživnému. Vedle trestního oznámení jednoznačně doporučuji zahájit exekuční řízení, pokud se otec nezdržuje v české republice, je zde možno zahájit evropské exekuční řízení. V této věci bych Vám doporučila vyhledat pomoc právníka v místě Vašeho bydliště.

K oznámení, které jste obdržela ze strany slovenského soudu § 127, 128 a 88 - předpokládám že jde o předpis trestního řádu - trestný poriadok
Níže přikládám citovaná ustanovení zákona.

Na toto oznámení ze strany soudu určitě reagujte, zeptejte se zda by bylo možné, aby si soud požádal o dožádání tedy, že byste svědčila u soudu místně příslušného podle Vašeho bydliště a soudy by si to mezi sebou následně předaly, případně aby Vám soud zaslal otázky na které chce znát odpověd, doložte mu Vaši finační situaci například i to, jak daleko se nachází Vaše bydliště od místa soudního jednání, jaké náklady by pro Vás tato cesta znamenala.

I v této věci by bylo samozřejmě lepší vyhledat pomoc právníka, mohlo by totoiž dojít například i k uložení pořádkové pokuty a to i opakovaně.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?
------------------------------------
§ 88
Zabezpečenie svedka

(1) Svedkovi, ktorý sa napriek riadnemu predvolaniu na konanie pred súdom bez ospravedlnenia nedostavil, minulo sa účinkom aj nariadenie jeho predvedenia a jeho prítomnosť nemožno inak zabezpečiť, môže byť na ten účel uznesením súdu nariadené, aby bola obmedzená jeho osobná sloboda a aby bol predvedený príslušníkom Policajného zboru alebo Vojenskej polície; uznesenie súdu sa v plnom znení uvedie v zápisnici o úkone a svedkovi sa oznámi pri jeho výsluchu.

(2) Pred rozhodnutím podľa odseku 1 požiada predseda senátu stranu, ktorá navrhla svedka vypočuť, aby uviedla skutočnosti a otázky, na ktoré má byť svedok vypočutý.

(3) Obmedzenie osobnej slobody svedka podľa odseku 1 môže trvať len čas nevyhnutne potrebný na vykonanie úkonu, najviac 72 hodín, z ktorých 24 hodín pripadá na jeho predvedenie a 48 hodín na jeho výsluch predsedom senátu, ktorý o tom rozhodol podľa odseku 1. O výsluchu sa vhodným spôsobom upovedomí prokurátor a obvinený, a ak má obvinený obhajcu, jeho obhajca.

(4) Po výsluchu svedka sa svedkovi doručí predvolanie na súdne konanie alebo vyžiada sa jeho adresa, na ktorú treba predvolanie zaslať. Ak sa svedok opätovne nedostaví na konanie pred súdom, môže predseda senátu namiesto jeho výsluchu prečítať výpoveď urobenú podľa odsekov 1 a 2 aj bez podmienok podľa § 263; to neplatí, ak o výsluchu nebol upovedomený prokurátor a obvinený, a ak má obvinený obhajcu, jeho obhajca, iba ak by upovedomenie nebolo možné zabezpečiť. O tomto úkone sa urobí záznam, ktorý sa založí do spisu.

(5) Ak nemožno svedka, ktorému bola obmedzená osobná sloboda, predviesť pred predsedu senátu podľa odseku 3, predvedie sa pred iného sudcu toho istého súdu, ktorý postupuje podľa odsekov 1, 3 a 4.

(6) Proti rozhodnutiu podľa odseku 1 je prípustná sťažnosť.

§ 127
Povinnosť svedčiť

(1) Každý je povinný dostaviť sa na predvolanie orgánov činných v trestnom konaní a súdu a vypovedať ako svedok o tom, čo mu je známe o trestnom čine a o páchateľovi alebo o okolnostiach dôležitých pre trestné konanie.

(2) Každý je povinný napomáhať splnenie tejto povinnosti.

§ 128
Predvolanie, predvedenie a zabezpečenie svedka

(1) Svedok, ktorý bol riadne predvolaný a bez dostatočného ospravedlnenia sa k úkonu neustanoví, môže byť predvedený. V konaní pred súdom na základe uznesenia súdu môže byť svedok zabezpečený spôsobom uvedeným v § 88, ak sú splnené podmienky pre taký postup. Na následky nedostavenia sa musí v predvolaní upozorniť.

(2) V prípade ospravedlnenej neúčasti svedka na úkone orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu zo zdravotných dôvodov je svedok povinný predložiť vyjadrenie ošetrujúceho lekára, že mu jeho zdravotný stav neumožňuje účasť na úkone, na ktorý bol predvolaný, bez ohrozenia života alebo závažného zhoršenia zdravotného stavu alebo z dôvodu nebezpečenstva rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

(3) Ak sa nedostaví príslušník ozbrojených síl alebo ozbrojeného zboru, požiada orgán činný v trestnom konaní alebo súd jeho nadriadeného, aby oznámil dôvod, prečo sa predvolaný nedostavil, prípadne aby ho dal predviesť alebo ho zabezpečil. V ostatných prípadoch požiada orgán činný v trestnom konaní alebo súd o predvedenie alebo zabezpečenie svedka útvar Policajného zboru.

(4) Ak je ako svedok predvolaný zástupca orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, adresou na doručovanie predvolania je adresa sídla orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Děkuji moc za odpověď, to bude zatím vše.