Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.015

Dodatečné vydědění neopomenutelného dědice po smrti zůstavitele

4 odpovědi

Jak bude postupováno při dědickém řízení, které bude nařízeno po mém zemřelém dědečkovi.
06/2013 mi zemřel dědeček, který má syna-mého otce; a dceru (teda).
08/2013 nabyl dědeček nemovitost, která byla uhrazena z prostředků mých tj. vnučky a mého manžela. O této skutečnosti byla informována dcera dědečka (teda), s tímto souhlasila a nic nenamítala. Za tímto účelem byla pořízena u notáře závěť, kde mi dědeček odkazuje tuto nemovitost. Celá rodina toto věděla a nikdo nic proti tomu neměl. Spoléhali jsme na uzavřenou závěť a ústní souhlas tety. Financování nemovitosti můžeme doložit. Dcera dědečka (teta) oznámila, že závěť napadne a že chce podíl na nemovitosti. Teta se nezajímala o dědečka, neviděla ho 2 roky a nebyla ani na pohřbu. Je možné ji dodatečně vydědit? Jak? Děkuji.

Dobrý den,

ve Vašem dotazu neuvádíte, zda byla Vaše teta, případně i její děti vyděděny. Pokud není listina o vydědění výslovně sepsána (může být i součástí závěti) nepřihlíží se ani k tomu, že objektivně byly dány důvody pro vydědění.

A neopominutelní dědicové (děti zůstavitele) jsou oprávněni dědictví nabýt. Podíly neopomenutelných dědiců jsou stanoveny zákonem, rozlišuje se zda jde o zletil či nzletilé osoby. Tehdy se nezletilým potomkům musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona.

Vaším argumentem však bude to, že jste nemovitost zaplatila z Vašich finančních prostředků, což i doložíte, že tedy žádáte část nákladů v rámci bezdůvodného obohacení s ohledem na nezájem Vaší tety o otce atd. Samozřejmě ideální by bylo dohodnout se smírnou cestou v rámci smlouvy o vypořádání dědictví.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji mockrát za odpověď na otázku pod Host178. Teta vyděděna nebyla. V rámci závěťi je samozřejmě uvedeno, že dědeček prohlašuje, že má 2 neopomenutelné dědice. Jsem si vědoma toho, že pokud by byla dědečkem pořízena nemovitost z jeho finančních prostředků, měla by zletilá teta nárok na jednu polovinu z dědického podílu čili 1/4 nemovitosti, poněvadž dědeček téměř nic jiného nezanechal.
Jen jsem se chtěla zeptat, prosím Vás, jak rozhodne pan notář nyní. Zatím proběhlo jen šetření, kdy můj otec doložil náklady na pohřeb, odsouhlasili si majetek atd. Předvoláni teprve budeme. Pan notář o tom, že nemovitost je pořízena námi, nic neví. Řekneme mu to při jednání. Bude chtít následně doložit financování anebo to nechá na soudu, ať to prověří? Vzhledem k tomu, že s tetou se nedá dohodnout, bude případ řešen u soudu. Takže panem notářem bude rozhodnuto o tom, že má nárok na 1/4 nemovitosti-rozestavěné stavby? A my s tím souhlasit nebudeme a budeme chtít 1/4 peněz z obvyklé ceny nemovitosti v rámci bezdůvodného obohacení? Ty nám nikdy nedá. Varianta, že by pan notář rozhodl, že nemá nárok na nemovitost, neexistuje? Můžeme vyžadovat po tetě u notáře, ať doloží, z čeho dědeček před rokem nemovitost financoval?

Doporučovala bych obrátit se na notáře již nyní, s tím, že nemovitost jste financovali Vy, včetně doložení provedených finančních výdajů, neboť touto cestou v podstatě uplatníte Vaši pohledávku ve výši vynančního obnosu, za který byla pořízena nemovitost.

Bezdůvodné obohacení bude ve Vašem případě vypadat následovně - jde o plnění bez právního důvodu. Kdy jste zajistili, aby si Váš dědeček pořídl nemovitost (za Vaše peníze) bez protihodnoty, protihodnotou mělo být jeho darování nemovitosti zpět Vám, ale nedošlo k vydědění ostatních neopomenutelných dědiců, což Vás teď samozřejmě bude zkracovat na Vašich právech.

Obávám se, že neexistuje možnost, která by vylučovala to, že Vaše teta nebude svůj dědický podíl nárokovat. Nicméně tím že uplatníte výše uvedené nároky, je pravděpoodbné, že se celá záležitost vyřeší smírnou cestou.

Na závěr doporučuji v případě soudního řízení vyhledat právní pomoc advokáta.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Ne, mockrát děkuji.