Invalidní důchod a insolvence, oddlužení, osobní bankrot - co se stane pokud by dlužník byl invalida?

3 odpovědi

Chtěla bych se zeptat bylo by možné aby osobě co je v insolvenci rodiče darovali částku na splátku insolvence. A mzdu co si vydělává či invalidní důchod si ponechávala na živobytí? Je sama a neměla by v případě potřeby na nájem.

Osoba v insolvenci má uloženo splácet určitou částku … z určitého příjmů. Jak by to bylo se splátkami kdyby onemocněla a skončila v invalidním důchodu její příjem by se zcela jistě snížil.

Chtela bych se zeptat bylo by mozne aby osobe co je v insolvenci rodice darovaly casku na splatku insolvence .
A mzdu co si vydelava ci invalidni duchod si ponechavala na zivobyti? Je sama a nemela by v pripade potreby na najem.
A jeste jeden dotaz : Osoba v insolvenci ma ulozeno splacet urcitou castku … z urciteho prijmu.
Jak by to bylo se splatkami kdyby onemocnela a skoncila v invalidnim duchodu jeji prijem by se zcela jiste snizil.

Zdravím Vás, ano rodiče dlužníka mohou dlužníkovi (osobě v insolvenci, jak uvádíte) vypomoci darem či důchodem. Je však nutné volit výši daru (důchodu) rozumně, a to tak, aby rodiče dlužníka byli schopni tuto částku uvedenou ve smlouvě jako dar či důchod hradit pravidelně celých 60 měsíců, nebo po zbylou dobu, kdy probíhá oddlužení plněním splátkového kalendáře.
K druhému dotazu uvádím, že z invalidního důchodu či ze mzdy dlužníka by se prováděly srážky ze mzdy a zbylá částka by byla vyplacena dlužníkovi. Pokud by však důchod či mzda nedosáhly ani výše nezabavitelné částky byla by dlužníkovi ponechána celá mzda či důchod. V případě, že by dlužník pobíral mzdu + důchod, oba tyto příjmy by se sečetli a z nich by se vypočítala nezabavitelná částka, která by se vyplatila dlužníkovi a zabavitelná část by šla insolvenčnímu správci, který by z této částky a z daru od rodičů uspokojoval pohledávky nezajištěných věřitelů dlužníka.

Zdravím Vás, ano rodiče dlužníka mohou dlužníkovi (osobě v insolvenci, jak uvádíte) vypomoci darem či důchodem. Je však nutné volit výši daru (důchodu) rozumně, a to tak, aby rodiče dlužníka byli schopni tuto částku uvedenou ve smlouvě jako dar či důchod hradit pravidelně celých 60 měsíců, nebo po zbylou dobu, kdy probíhá oddlužení plněním splátkového kalendáře.
K druhému dotazu uvádím, že z invalidního důchodu či ze mzdy dlužníka by se prováděly srážky ze mzdy a zbylá částka by byla vyplacena dlužníkovi. Pokud by však důchod či mzda nedosáhly ani výše nezabavitelné částky byla by dlužníkovi ponechána celá mzda či důchod. V případě, že by dlužník pobíral mzdu + důchod, oba tyto příjmy by se sečetli a z nich by se vypočítala nezabavitelná částka, která by se vyplatila dlužníkovi a zabavitelná část by šla insolvenčnímu správci, který by z této částky a z daru od rodičů uspokojoval pohledávky nezajištěných věřitelů dlužníka.

Zdravím Vás, kdyby dlužník onemocněl a byl na na nemocenské nebo byl-li by mu přiznán invalidní důchod, tak by se mu srážky ze mzdy počítali z nemocenské či z přiznaného invalidního důchodu. Srážky ze mzdy se totiž počítají vždy z aktuální výše mzdy, důchodu, invalidního důchodu, nemocenské nebo i z podpory v nezaměstnanosti.