Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.904

Je nutný právník, advokát k sepsání návrhu na platební rozkaz?

3 odpovědi

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu sama podat návrh na platební rozkaz bez právního zástupce. Můj dávný známý mi dluží cca 400 tis bez úroků. Šlo o úvěry které jsem si vzala na svojí osobu a peníze mu poté předala na základě smlouvy o půjčce peněz. Samozřejmě přestal splácet. Předem děkuji za odpověď .

Dobrý den,

vzor návrhu naleznete zde - ODKAZ

Zadejte CTRL+F, a výraz platební rozkaz.

Nejdříve bude nutné sepsat tzv. předžalobní výzvu - tedy

Váený pane, dne .... jsem Vám na základě smlouvy o půjčce ..... , půjčila částku ve výši ..... , byli jsme domluveni, že duhu budete splácet v měsíčních splátkách vždy ke dni ........... , ode dne ........ jsem od Vás již neodržela žádnou splátku

pozor na promlčení (3 roky pro občanskoprávní vztahy), byla by zde možnost ztráty výhody splátek pakliže byla ve smlouvě sjednána.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji, mám z roku 2009 uznání dluhu , to je tedy už více jak 3 roky.To je asi špatné že ???

Uznáním dluhu tedy začíná běžet nová desetiletá promlčecí doba. Aby ovšem došlo k platnému uznání, je třeba, aby byl dluh uznán řádně, co do důvodu a také co do výše. Soudní praxe nevylučuje, že by z ustanovení občanského zákoníku nevyplývala možnost uznat i dluh promlčený. Uznání dluhu není vázáno na vědomost dlužníka o tom, že jeho dluh je již promlčený. Platí tedy domněnka, že dluh v době uznání trval a je na dlužníkovi, aby prokázal případný opak. Pokud uznal dlužník již promlčený dluh (a věděl o tom) nemůže již použít námitku promlčení.

Tedy dle mého názoru je možné pohledávku žalovat.

Nicméně musíte jít přes výše uvedenou předžalobní výzvu.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?