Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.767

Neoprávněná stížnost nájemníka - nedostatečné vytápění pronajatého bytu

7 odpovědí

Já jako pronajimatel, jsem pronajal nezkolaudovaný rodinný dům za účelem bydlení, nájemník se vším souhlasil. V den, kdy začal platit smluvní stav byl dům zkolaudován. Nájemník po celou dobu ročního nájmu (nájemní smlouva na dobu určitou) neplatil řádně a včas. V den, kdy se dozvěděl, že mu neprodloužím smlouvu, začal nám doručovat dopisy - že mu byla zima. Dvakráte přehodnotil újmu po finanční stránce. Už nikdy nezaplatil ani korunu. A odmítá platit. Odstěhoval se do jiného bytu, dům nevyklidil. Navíc nám teď jednostranně vypověděl smlouvu, protože je byt údajně z hygienických důvodu neobyvatelný "zima mu je i v těchto tropických teplotách". Dokonce chce po nás finance, za újmu /pohledávka/, přestože nám dluží za nájem za cca 4 měsíce.

a/ dá se „újma“ považovat za účelovou a podle kterého paragrafu
b/ muže smlouvu jednostranně vypovědět a s jakou vypovědní lhůtou a podle kterého paragrafu
c/ jak bude dokazovat "újmu - zimu" /nepoužíval alternativní pevná paliva/ a šetřil elektřinu
d/nebude problem z nezkolaudovanym předmětem najmu?

Dobrý den, potřebovala bych doplnění dotazu, od kdy si nájemce "stěžoval na zimu", jestli u v průběhu nájemního vztahu nebo teprve zpětně.

zpětně, prominte, po ustni vypovedi

Pokud výpověď proběhla pouze ústně - nesplňuje zákonné poadavky § 710 odst. 2 obrčanského zákoníku. Je nutno ji tedy podat opětovně, písemně, s tím že důvod výpovědi uveďte skutečnost, že nezaplatil nájemné a za služby s nájmem související odpovídající trojnásobku měsíčního nájemného.

Dále ho ve výpovědi upozorněte na skutečnost že pokud do určitého data nevyklidí byt, stane se tak na jeho náklady.

Dále ho upozorněte že pakliže nedojde k zaplacení dluného nájemného v dodatečné lhůtě, považujete tuto výpověd zároveň za předžalobní výzvu a že budete celou záležitost řešit soudní cestou.

Ohledně "zimy v bytě" bych si nedělala starosti, pokud neuplatnil svoji námitku v průběhu trvání nájemního vztahu, písemně řádně a včas - považujete toto za účelové jednání.

Závěrem nabízím řešení, ke kterému by Váš případ mohl dospět - dohoda o narovnání. Dohodou ukončíte nájemní vztak určitému datu, dále místo 4 dlužných nájmů, po nem budete požadovat například jen 2-3. Dohoda o narovnání by měla obshovat větu že tímto jsou veškeré Vaše závazky mezi sebou vypořádány.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

jsem se nepřesně vyjadřil, ma sml na dobu určitou do konce 05.2013. Avšak se odstěhvala do jiného bytu, poté teprve začala s "hygienou", na tuto výpověd se údajně nevztahuje 3 měs lhůta??? Na dohody nepřistupuje, trvá na nehygienickych podminkách. Mám mít strach z nezkolaudované nemovitosti, v době podpisu???

Vypovědět nájem lze vždy pouze s 3 měsíční výpovědní lhůtou, jak je stanoveno v § 710 občanského zákoníku.

Nemovitost následně prošla v řádném termínu kolaudací, neměl by to být problém, nadto nemovitost byla užívána až po kolaudaci - nebo i před ní?

Ohledně nehygienických podmínek - může nájemce žádat slevu z nájmu, nicméně musí na tuto skutečnost pronajímatele bezodkladně upozornit, což se dle Vámi uvedených informací nestalo - nájemce si začal stěžovat až zpětně.

Vhodný způsob by byl ten, který jsem uvedla už v předchozí odpovědi - tedy napište dopis upozorněte ji písemně na dlužné nájemné (až do května 2013 - pokud nebyl z její strany ukončen nájemní vztah řádně), a požádejte o vyklizení bytu v řádném termínu - máte právo tyto věci zadržovat až do doby uhrazení nájemného. Pokud bude nájemce trvat na slevě z nájmu z důvodu hygienických podmínek, můžete se dohodnout, že prominete některý z dlužných nájmů apod., jak bylo výše uvedeno.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

dík, jste hodná a šikovná, nemovitost začla být užívána v den kolaudace, vše jsem najemníkovi napsal-nepřebírá poštu-nekomunikuje. Ale, jak se dokazují nehygienické podmínky?

Nehygienické podmínky se dokazují například fotografickým materiálem, případně (lékařskými zprávami, že například v důsledku plísní na zde došlo k mohutným astmatickým záchvatům apod.). Prokazování bude na nájemníkovi, takže bych ani z tohoto neměla obavy.

Pokud nepřebírá poštu a vy ho potřebujete vystěhovat z domu, je zde možnost notářského zápisu, tedy pozvete notáře a jednoho svědka, provedete ohledání na místě, na základě čehož sepíše notář zápis a vynásledně podáte žalobu na vyklizení bytu/domu.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?