Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.251

Založení cestovní agentury fyzickou osobou, jak zvolit název agentury?

3 odpovědi

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, když zakládám cestovní agenturu jako fyzická osoba a mám pod sebou jednoho zaměstnance na hlavní pracovní poměr a ještě chci zaměstnat daňovou poradkyni, ale tu jen např. 2x do roka, mohu ji zaměstnat na dohodu o pracovní činnosti (DPČ)?
A pokud zakládám tuto firmu jako fyzická osoba a na živnost, mohu dát jméno cestovní agentury např. "Cestovní agentura Krásno" a mé jméno? Tedy např. "Cestovní agentura Krásno Nováková" nebo název musí vypadat jinak. Předem děkuji za odpověď Mejtská

S paní daňovou poradkyní uzavřete dohodu o pracovní činnosti (§ 76 an. zákoníku práce), vzor naleznete zde - ODKAZ.

Podnikající fyzická osoba nezapsaná v Obchodním rejstříku může užívat dodatek, nemůže si ho však nechat zapsat do živnostenského rejstříku a na živnostenský list. Oficiálně podniká stále pod svým jménem a příjmením. Nejedná se o obchodní firmu, proto není tento dodatek podle § 8 obchodního zákoníku nijak chráněn. Také nesmí být v rozporu s právními přepisy a dobrými mravy. Pozor takéna nekalosoutěžní jednání (možnost záěny s jinou společností a podobně).

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Ano ještě bych se chtěla zeptat, zda do ponikatelského záměru patří swot analýza a marketingový mix. A společnost se tedy může jmenovat Cestovní agentura krásno a mé jméno, není to protiprávní?

Zapsat si jej v živnostenském rejstříku určitě můžete - myslím že jde o volnou živnost. Ano, vystupovat mužete jako Petra Nováková - Cestovní kancelář Krásno, ale živnostenský list budete mít jako Petra Nováková.