Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.075.598

Jak udělat z přítelkyně spolumajitelku mého bytu - postup, návod, informace

1 odpověď

Dobrý den,
budeme s přítelkyní, (kterou si chci časem vzít) kupovat nemovitost, hypotéku mam na sebe celou a jde mě o to, jestli je možné napsat přítelkyni jako spolumajitele do katastru. Pokud to jde jaké jsou nevýhody a výhody takové možnosti zápisu, chtěl bych jí tam napsat z důvodu dělení nákladů na bydlení. Musí se přítelkyně zapsat do kupní smlouvy?
Děkuji, Fanda

Dobrý den,
předpokládám, že byla-li Vám poskytnuta hypotéka na byt, budete financovat nemovitost z poskytnuté hypotéky. V tom případě, vidím nereálné připsat Vaši přítelkyni společně s Vámi jako kupující, neboť pokud nejste manželé, musela by se podílet na úhradě kupní ceny a v tom poměru by nabyla i spoluvlastnický podíl k nemovitosti.
Ve Vašem případě existují následující možnosti:
1) Vaše přítelkyně přistoupí k dluhu a stane se vedle Vás novým dlužníkem, s tím, že budete spolu zavázáni společně a nerozdílně. K takovému úkonu bude potřebovat souhlas věřitele, tedy banky. V tomto případě pak můžete koupit nemovitost oba, každý nabudete ½ spoluvlastnického podílu na nemovitosti, nebude-li z nějakého jiného důvodu stanoven jiný podíl.
2) Nemovitost nabudete kupní smlouvou pouze Vy a před uzavřením manželství nebo i za trvání manželství můžete rozšířit formou notářského zápisu své společné jmění manželů i na nemovitost a závazek nabytý před uzavřením manželství
3) Nemovitost nabudete kupní smlouvou pouze Vy a po roce společného žití se svou přítelkyní, darujete své přítelkyni ½ nemovitosti (popř. jiný podíl na nemovitosti). V tomto případě budete osvobozeni od placení daně z bezúplatného příjmu (dříve daně darovací). Zbývající poměry mezi sebou si můžete upravit smluvně.

Výhodou zápisu je jistota pro Vaši přítelkyni, že poskytnuté peníze na náklady na bydlení se jí zhodnotí ve vlastnictví určitého podílu na nemovitosti. Nevýhodou zápisu vlastnického práva Vaší přítelkyně k nemovitosti pro Vás je, že nebudete vlastníkem celé nemovitosti a v případě rozchodu nebo rozvodu může mít Vaše přítelkyně v podobě spoluvlastnického podílu více, než Vám poskytla.