Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.759

Rozdělení pozemků u bytového domu

1 odpověď

Dobrý den, jsem majitelem podkrovního bytu v bytovém domě o 6 bytech. Nejsme prozatím SVJ. Podkrovní byty byly dělané déle než dům asi v letech 2007. Zahrada kolem bytového domu je v pronájmu od obce, kdy všichni platíme pronájem z fondu stejným dílem. Ovšem pozemky již byly rozebrané sousedy s tím, že na mě žádná část nezbyla. Každý byt si oplotil kus, který se jim líbil a jelikož podkrovní byt byl dělaný déle tak pak už nebylo co oplotit. Moc jsem se v bytě nezdržoval, tak jsem to neřešil. Nyní nám chce obec pozemky prodat, ale opět stejný problém. Sousedé si chtěji koupit již ty části, které užívají, mají to oplocené, upravané atd. Nidko z nich mi nechce z té části nic uvolnit, tudíž na mě udajně žádný kus nezbyl k prodeji. Je možné mě takto vyšachovat, tvrdí že mají předkupní právo, když to oplotili a užívají. Já že to neužívám (no také nemám co užívat). Koupit bych si samozřejmě chtěl stejnou poměrnou část na kterou mám nárok. Platím stejný díl za pronájem jako ostatní. Mají opravdu předkupní právo? Mohou mne z prodeje nějak vyšachovat, když s tím budu otálet a dělat problémy? Jediné co mi nabídli, je proužek přímo u domu, kudy povede vodovod. Což se mi nelíbí. děkuji

Dobrý den,

zákon žádné předkupní ostatním nájemcům zahrady, kteří užívají její konkrétní části, nedává (a to ani nájemníkům obecně). Jde jen o dobrou vůli obce, že chce zahradu prodat dosavadním nájemníkům. Jakožto nájemník máte samozřejmě právo zahradu také užívat, jak to ale bude v praxi vypadat je jen na dohodě mezi nájemníky. To samé platí pro vlastníky - tam byste však mohl od ostatních vlastníků požadovat náhradu za to, že pozemek nemůžete využívat, případně poměrnou náhradu, pokud by Váš úsek byl menší, než části ostatních vlastníků.