Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.367

Odmítnutí zbourání stavby na žádost souseda - nebytová stavba více než 2 metry od hranice pozemků

1 odpověď

Dobrý den,
05/2015 jsme koupili dům se zahradou. Ihned po nastěhování po nás sousedé požadovali odstranění dřevníku stojícího na našem pozemku. Dřevník stojí ve vzdálenosti delší než 2 metry od hranic sousedova pozemku a dle předchozích majitelů tam stál už v době před stavbou sousedova domu. Mají tedy sousedé právo požadovat jeho odstranění?
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
nejprve bych se zaměřila, zda pro příslušnou stavbu (dřevník) získali předchozí vlastníci příslušné povolení stavebního úřadu v souvislosti s typem a velikostí stavby a místem umístění (např. územní souhlas, územní rozhodnutí o umístění stavby, stavební povolení). Pokud byla stavba vystavěna bez příslušného povolení stavebního úřadu, jedná se o tzv. černou stavbu, kterou lze buď dodatečně povolit, nebo odstranit.