Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.984

Co je výhodnější - dědictví nebo darování?

5 odpovědí

Dobrý den,
mám dotaz zda-li je lepší dědit nebo darovat? Co je méně finančně nákladné pro obě strany. Má babička má polovinu domu, matka 1/4 a teta také 1/4. Dědil bych polovinu domu po babičce. Popřípadě jak je to po darování s vyplacením 1/4 domu kdybych já vlastnil 3/4 domu.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
od 1. 1. 2014 došlo ke změně v této oblasti. Daň darovací stejně jako dědická byly v důsledku zrušení zákona o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, převedeny do daně z příjmu. Nově došlo k zrušení poplatků z dědické daně, ale od té byste byl jako vnuk babičky tedy osoba blízká v přímé linii stejně osvobozen. Osvobození od daně darovací v přímé linii zůstává s drobnými změnami zachováno.
Pokud však je Vaše matka dcerou uvedené babičky, tak ze zákona (nenapsala-li by Vaše babička závěť) dědila by Vaše matka společně s dětmi babičky a manželem babičky. Nově od 1. 1. 2014 oproti původní úpravě nabízí nový občanský zákoník větší počet možností v oblasti dědického práva, jak Vaši situaci řešit. Vzhledem k tomu, že jde o složitou právní úpravu, doporučila bych Vám, resp. Vaší babičce se obrátit na notáře nebo právního zástupce rozhodla-li by se řešit svou majetkovou situaci formou dědictví. Zároveň Vám doporučuji podívat se na vzory uvedené na stránkách této poradny (např. závěť), kde jsou uvedeny další poznámky k dědickému právu.
Zpravidla bývá vhodnější pro dárce darování již za života babičky. Společně s Vaší matkou Vám může darovat babička ½ matka ¼ nemovitosti. V případě pochybností lze babičce zřídit věcné břemeno k nemovitosti.
Vaše babička Vám také může darovat ½ nemovitosti darovací smlouvou pro případ smrti, tzn. že vlastnické právo k ½ nemovitosti by na Vás přešlo až smrtí babičky. Možností je opravdu mnoho. Bez podrobnějších informací Vám těžko poradím, která je pro Vás nejvhodnější.
Pokud byste vlastnil ¾ a teta ¼ mohli byste s tetou vypořádat podílové spoluvlastnictví a vy byste tetě zaplatil hodnotu ¼ nemovitosti, pokud byste se nedohodli jinak.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Určitě by nebyl problém darovat polovinu od me babičky již za života s věcným břemenem jde mi o to kde se zaplatí méně i na odněnách právníkům a institucím. Po smrti tuším, že bude s tetou těžká domluva na vypořádání. Proto bych rád věděl jsetli budu mít jako většinový vlatník větší slovo. Děkuji

V případě darování nemovitosti počítejte poplatek za návrh na vklad do KN (1.000, - Kč). Od daně darovací budete osvobozen. V tomto případě bych spojila darování nemovitosti od babičky i s darování nemovitosti od Vaší matky do jedné smlouvy – ušetříte na poplatku do KN.
Samozřejmě druhá věc je poplatek za advokáta, pokud ho o vytvoření smlouvy požádáte. Ta se odvíjí buď od paušální odměny nebo mimosluvní odměny. Záleží na každém advokátovi. K sepsání darovací smlouvy můžete využít i vzory smluv nacházející se na tomto webu.

V případě dědictví budete jako dědic od dědické daně také osvobozen. Hradí se zde poplatky u notáře - náklady řízení, které tvoří odměna notáře, hotové výdaje a daň. Tyto poplatky nebývají nízké, odvíjí se od ceny nemovitosti.

I když nelze přesně určit cenu za poplatky, jeví se jako lepší darování nemovitosti, neboť pokud byste měl zájem i o 1/4 nemovitosti od Vaší matky, tak byste stejně poplatky spojené s darováním platil.

Jako vlastník ¾ nemovitosti budete mít větší podíl na rozhodování, ale nesmíte zapomínat na menšinového spoluvlastníka, který se může k věci také vyjádřit. Z toho důvodu, pokud budete chtít nemovitost nerušeně užívat, je lepší domluvit se s tetou a ¼ od ní odkoupit.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za ujasnění. Největší problém vidím v domluvě s 1/4 vlastníkem. Již jsem nabízel i odkup za cenu 1/2 nemovitosti, ale marně. Zcela jsitě nebude chtít prodat ani 1/4 nemovitosti. Nebudu mít ani žádnou větší páku jako většinový vlastník nemovitosti? Děkuji

Dobrý den,

jako většinový vlastník byste samozřejmě měl hlavní slovo při rozhodování věcí, týkajících se běžné správy společné věci (oprava domu, údržbové práce…). Od 1. 1. 2014 došlo k zvýšení ochrany menšinového spoluvlastníka, který musí být se všemi úkony týkající se správy věci seznámen. Tedy nelze se pustit do oprav na nemovitosti, aniž by byl menšinový vlastník vyrozuměn o druhu oprav, jejich nákladech apod. Samozřejmě menšinový vlastník se bude podílet dle velikosti svého podílu na úhradě nákladů.
NOZ dále stanoví, pro které záležitosti je třeba 2/3 většina a o kterých úkonech rozhodují všichni spoluvlastníci.
S menšinovým vlastníkem můžete uzavřít dohodu o hospodaření se společnou věcí, kde si vymezíte určitá pravidla, např. kdo bude nemovitost užívat, a jaká práva bude mít druhý spoluvlastník. Pokud dohoda ani odkup podílu nepřipadá v úvahu, lze se obrátit na soud s návrhem na oddělení věci ze spoluvlastnictví (lze-li nemovitosti rozdělit), a nebo s návrhem na zrušení spoluvlastnictví.
Nejlepším a nejlevnějším řešení v této situaci je však stále domluva.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?