Počet stránek ve webu: 43.166

Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.


Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.389

Hmotná zodpovědnost za peníze v bance - pracovnice přepážky

Odesláno: 
Otevřeno 778 x
3 odpovědi
 
Dobrý den,
pracuji na pokladně v bance a mám hmotnou zodpovědnost. Ztratil se mi velký obnos peněz a jsem neprávem obviněna z krádeže. Jaké následky to může mít? Prosím o odpověď.
Děkuji
 
Dobrý den,
mělo by být zahájeno trestní řízení pro trestný čin krádeže. Odsouzena byste byla pouze v případě, kdyby bylo skutečně prokázáno, že jste pachatelem této trestné činnosti. Pokud byste odsouzena byla, musela byste způsobenou škodu nahradit a byl by Vám uložen trest (podmíněný, obecně prospěšné práce, … ) pokud by Vám vina prokázána nebyla, pak budete obžaloby zproštěna a je na Vašem zvážení, zda nepodat trestní oznámení pro křivé obvinění a mohla byste požadovat i náhradu nemajetkové újmy (za stres, poškození dobrého jména, … ). Doporučuji se zavčas obrátit na advokáta.
 
Děkuji za odpověď. Ano, byla jsem informována o tom, že proti mě banka v případě, že se peníze nedohledají podá obžalobu. Jakým způsobem se prokazuje vina? celá pobočka je monitorovaná. Peníze v pokladně sice chybí, ale není žádný přímý důkaz o tom, že bych je skutečně vzala. Z bezpečnostního oddělení na mě byl kladen velký nátlak, abych se přiznala, přestože není k čemu. Je výše trestu odvozena i od výše ztracené částky? Děkuji za odpověď
 
Dobrý den,
vina musí být beze všech pochybností prokázána. Proto pokud je pobočka monitorovaná a nic nebude nasvědčovat tomu, že jste peníze skutečně vzala, odsoudit Vás nemohou. V trestním právu platí zásada "v pochybnostech ve prospěch obžalovaného". Rozhodně se nepřiznávejte, zvlášť když není k čemu. Výše trestu se odvíjí od výše částky, níže cituji trestný čin krádeže:
§ 205 Krádež
(1) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a
a) způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou,
b) čin spáchá vloupáním,
c) bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí,
d) čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě, nebo
e) čin spáchá na území, na němž je prováděna nebo byla provedena evakuace osob,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.
(2) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 větší škodu.
(4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny,
b) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, nebo
c) způsobí-li takovým činem značnou škodu.
(5) Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán,
a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu, nebo
b) spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu vlastizrady (§ 309), teroristického útoku (§ 311) nebo teroru (§ 312).
(6) Příprava je trestná.