Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.007

Vypořádání bytu v SJM po rozvodu - kupní nebo tržní cena bytu?

1 odpověď

Dobrý den, během manželství jsme s (t. č. již bývalým) manželem koupili od města byt za cca 200.000 Kč, po rozvodu manželství po mě chce bývalý manžel za svoji polovinu bytu 500.000 Kč. Chtěla jsem se zeptat zda na to má nárok nebo pouze na polovinu z kupní ceny, protože kdyby jsme si od města měli ten byt koupit za milion tak by jsme si to určitě dovolit nemohli. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

rozvodem manželství zaniká společné jmění manželů (SJM) a zároveň si mohou bývalí manželé, to co nabyli za trvání manželství vypořádat.

Pro vypořádání existuje několik způsobů:
1) bývalí manželé mohou uzavřít dohodu, kde si uvedenou, co z majetku, který nabyli za trvání manželství, komu připadne.
2) Pokud se nejsou schopni dohodnout, může jeden z manželů podat žalobu na vypořádání společného jmění manželů k soudu.
3) Nedojde-li k vypořádání SJM uplatní se zákonná domněnka, tzn. ohledně movitých věcí, platí zde nevyvratitelná domněnka, že manželé se vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich výlučně jako vlastník užívá věci ze SJM pro potřebu svou, své rodiny a své domácnosti. Nemovité věcí jsou ze zákona předmětem podílového spoluvlastnictví s rovnými podíly.

Vždy se však posuzuje hodnota majetku v době, kdy došlo k rozvodu manželství nikoli v době pořízení. Při vypořádání majetku se postupuje zpravidla podle zásady, že podíly každého manžela jsou rovné, tzn. každý máte nárok na 1/2. Existují však i další zásady, podle kterých se může výše podílů každého z manželů lišit. To v případě, že hovoříme o způsobu vypořádání prostřednictvím soudu.
Nedohodnete-li se se svým bývalým manželem na vypořádání a jste přesvědčena, že hodnota Vaší nemovitosti je nižší, doporučuji Vám obrátit na právního zástupce a podat žalobu k soudu.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?