Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.665

Promlčení škody požadované pojišťovnou - po kolika letech je škoda nevymahatelná a promlčená?

1 odpověď

Dobry den. V době 30.5.2012 v Praze východ v Sibřině, jsem zavinil autonehodu a byl jsem pod vlivem alkoholu. Dnes (30.07.2016) jsem obdržel vyrozumění od pojišťovny Slavie, že mám zaplatit škodu be býši 75.000 Kč. Mají na to po více jak 4 letech právo? Děkuji za rychlou odpověď, neboť mi běží lhůta. Josef Bělohlávek

Dobrý den,
záleží na tom, zda se pojišťovna připojila s nárokem na náhradu škody do trestního řízení a zda v rámci trestního řízení bylo rozhodnuto o tom, že máte tuto částku pojišťovně nahradit. Pokud o tom rozhodnuto bylo, pak od právní moci trestního rozsudku běží desetiletá promlčecí doba na to, aby to pojišťovna vymáhala, např. i exekučně. Pokud se pojišťovna s nárokem na náhradu škody nepřipojila a v trestním rozsudku není o povinnosti nahradit pojišťovně škodu ani zmínka, pak pojišťovně běží tříletá promlčecí doba k tomu, aby se nároku po Vás domáhala. Otázka je, od kdy tato promlčecí doba běží, protože nevím, za co pojišťovna škodu požaduje. Pokud je to např. za léčení nějaké osoby, pak běží promlčecí doba od okamžiku, kdy byla osoba doléčena, pokud se jedná o škodu na majetku, tak od okamžiku, kdy tato částka byla objektivně zjistitelná, tedy např. od okamžiku, kdy musela pojišťovna tuto částku poškozenému z titulu povinného ručení vyplatit.
S pozdravem,