Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.250

Odstoupení od nájemní smlouvy ve 2týdenní, 14 denní lhůtě bez udání důvodu

1 odpověď

Dobrý den,
29.6 jsem se nastěhoval se spolubydlícím do bytu na Letné v Praze, bylo to přes jednoho realitního makléře, který si za zprostředkování vzal provizi ve výši jednoho nájemného. Tuto provizi skládal spolubydlící v místě bydliště agenta, ne v kanceláři. Nájem + kauci jsme platili přímo v bytě, kde aktuálně jsme, přímo k rukám majitelky bytu. Bohužel, až následně jsme zjistili, že se sousedy je to tu trochu na kordy a nejsou zrovna přizpůsobiví, co se hluku týče. Je toho více, ale tolik ve zkratce. Pátrali jsme na Internetu a zjistili jsme, že od roku 2014 by měl platit zákon, kdy je možné od zprostředkované nájemní smlouvy odstoupit ve dvoutýdenní lhůtě bez udání důvodu, pokud se nájemné neskládalo v místě typickém pro podnikání, tedy v kanceláři. Nájem i provize se skládaly mimo toto místo (bydliště realitního makléře a v samotném bytě poté nájem + kauce). Chtěli jsme proto požádat, jestli to lze potvrdit, že se jedná o pravdivou informaci a jak v takovém případě postupovat - koho kontaktovat nejdříve a jakým "zákonem" oponovat. Dále nás také zajímá, na jaké částky máme nárok (kauce, nájem, provize). Děkujeme moc

Dobrý den,

zřejmě máte na mysli ustanovení o závazcích ze smluv uzavíraných mimo obchodní prostory ust. § 1820 a násl NOZ, které chrání spotřebitele. Zde je však důležité, kde byla smlouva uzavřena nikoli, kde byla složena provize. Tedy pokud skutečně došlo k podpisu smlouvy mimo prostory obvyklý pro podnikatelovo podnikání, má spotřebitel právo ve lhůtě 14 dnů odstoupit od smlouvy.

Dále jste určitě uzavírala nájemní smlouvu a to přímo s majitelkou bytu. V tomto případě se na Vás již ochrana spotřebitele, pokud pronajímatelka nevystupovala jako podnikatel, nevztahuje a nájemní smlouvu budete moct vypovědět jen za podmínek stanovených ve smlouvě nebo v zákoně.

Více o nájmu se dozvíte zde: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/novy-obcansky-zakonik-2014/smlouva-dohoda-plna-moc-nalezitosti-noz-2014/18046-najemni-smlouva-podle-noveho-obcanskeho-zakoniku-2014.html