Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.967

Spoludlužník požaduje vyplacení podílu nemovitosti - jak postupovat?

1 odpověď

Dobrý den. Synovec bydlí v družstevním bytě 2+1 s jeho otcem který tam má trvalé bydliště. Podílnictví bylo napsaný na synovcovu babičku, ta letos zemřela. Otec se vzdal dědictví. Otcova sestra která s nimi nežije požaduje po synovci 180.000 Kč, cena bytu je odhadnuta na 450.000 Kč. Synovec na vyplacení nemá, jelikož má přítelkyni a před 2 měsíci se jim narodil syn. Je šance aby svoji tetu nemusel vyplácet.
Děkuji za odpověd s pozdravem D. Š.

Dobrý den,

věc může samozřemě zůstat i v podílovém spoluvlastnictví, případně se mohou domluvit na splátkách.

Pokud dojde k vypořádání podílového spoluvlatsnictví zákon umožňuje postupovat následujícím způsobem: 1. dohoda 2. návrh na vypořádání souní cestou, kdy bude věc přikázána do vlastnictví určité osoby, ostatním spoluvlastníkům bude vyměřen vypořádací podíl, případně bude věc prodána a výtěžek rozdělen.

Ať už se rozhodnete postupovat jakkoliv, rozhodně ověřte, zda žádaná peněžní částka odpovídá výši spoluvlastnického podílu.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?