Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.227

Nájemní smlouva (dekret) na byt bytového družstva a evidenční list - postup získání

1 odpověď

Dobrý den,
chci se zeptat zda když si kupuji dekret na byt, jestli ho dostanu hned při přepisu bytu na družstvu? A evidenční list také?
Děkuji

Dobrý den,

dekret na byt je označením listiny, která opravňuje jejího držitele k užívání bytu, který je v dekretu označen. Jde vlastně o obdobu nájemní smlouvy. Dekret na byt byl vydáván za minulého režimu národním výborem. Nyní se již dekrety nevydávají, ale při koupi družstevního bytu (respektive družstevního podílu) s Vámi družstvo uzavírá nájemní smlouvu.
Družstevní byt se dá koupit na základě smlouvy o převodu družstevního podílu, kterou uzavřete s předchozím uživatelem bytu. Na základě této smlouvy na Vás přechází družstevní podíl v družstvu a právo uzavřít nájemní smlouvu ke konkrétnímu bytu. Evidenční list si můžete vyžádat od uživatele bytu již před koupí družstevního bytu.