Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.737

Soused si nás fotí přes plot a pomlouvá že krademe dřevo v lese

1 odpověď

Dobrý den,
máme problém se sousedem. Má zde pouze chalupu. Před časem na nás začal bučet, že prý ho nezdravíme, což do té doby nebyla pravda. Nadával nám, od té doby ho už nezdravíme. Tchán jel v září 2013 na motorce na houby a sousedův pes vyběhl a vletěl pod tu motorku, nic se mu ale nestalo. Soused začal vyhrožovat Policií. Od té doby si nás začal fotit, kdykoliv jdeme nebo jedeme okolo jeho pozemku. Fotí si i naší dvouletou dceru. Nás to velmi obtěžuje a je nám to nepříjemné.
Co s tím lze dělat? Navíc nás všude pomlouvá, že krademe dříví v lese, ale že si to dříví platíme a tvrdě odpracujeme, už neřekne.
Děkuji moc za odpověď. Začínám z toho být zoufalá. Křičel na nás, že jsme mu vyhlásili válku, ale čím???

Dobrý den,

obávám se, že jakýkoliv "protiútok", či reakce z Vaší strany, bude jednání z jeho strany pouze stupňovat, nyní k možnostem právní ochrany roti takovému jednání.

Půjde o ochranu osobnostních práv podle § 11 a následující občanského zákoníku - Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy. Dle § 13 občanského zákoníku, má fyzická osoba právo se zejména domáhat, aby bylo upuštěno od neoprávněných zásahů do práva na ochranu její osobnosti, aby byly odstraněny následky těchto zásahů a aby jí bylo dáno přiměřené zadostiučinění.

Pokud se rozhodnete o postupoat tímto způsobem, je vhodné nejdříve podat předžalobní upomínku, aby soused upustil od protiprávního jednání zasahující do Vašich práv na ochranu osobnosti.

Následně by bylo možno zahájit civilní řízení.

Druhou linií obrany proti takovému jednání ze strany Vašeho souseda může být zahájení přestupkového případně trestního řízení (s ohledem na popisovanou intenzitu, bude nejspíše posouzeno orgány činnými v trestním řízení jako přestupek).

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?