Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.749

Postup vymáhání dluhu - kamarád si vypůjčil peníze a přestal splácet

6 odpovědí

Host 216, doplnění dotazu:
ODKAZ

PŮVODNÍ DOTAZ
Dobrý den,
manžel půjčil kamarádovi 180.000 Kč, které si půjčil v bance. 15.12. 2008. Nejdříve začal kamarád splácet a pak přestal. Můj manžel s ním má uzavřenou smlouvu o půjčce. Když jsme to chtěli řešit mimosoudně, bohužel si nevyzvedával poštu a vždy se nám to vrátilo.
Díky tomuto jsme se dostali do finanční tísně. Můžete nám poradit, jak máme postupovat abychom dostali peníze zpět?
Činí to asi 130.000 Kč z toho cca 50.000 Kč splatil. Bylo nám řečeno, že máme jít k soudu, ale bohužel peníze na to nemáme.

Děkuji za odpověď a přeji příjemný den
___
Velice se omlouvám ještě jsem si vzpomněla na doplňující otázku. Jestli jsem to dobře pochopila splátky za rok 2009 jsou promlčené, splátky 2010 jsou promlčené už tento rok 2013 všechny? Jelikož ta smlouva je na 4 roky a začal splácet 1.1. 2009

Dobrý den ještě jednou,

proto jsem chtěla tu smlouvu vidět, obávám se, že skutečně mohlo dojít již k promlčení některých splátek. Pokud má dlužník tendenci částku nepravidelně hradit doporučovala bych sepsání uznání duhu, uznat lze i dluh promlčení, čímž by začala běžet nová promlčecí lhůta a "o nic byste nepřišli".

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Problém je v tom, že se s námi nebaví a neodpovídá na žádné vzkazy ani na dopisy, které jsme mu posílali.

Takže nevíme jak se s ním spojit.

Pak Vám tedy nezbude nic jiného než "obětovat" některé ze splátek a pokusit se věc zažalovat, podle výše uvedeného postupu. Nezapomeňte zaslat předžalobní výzvu dle § 142a o. s. ř. , jinak by Vám soud v rámci řízení nepřiznal náklady soudního řízení.

Předžalobní výzvu pošlete písemně a na dodejku. Rozhodně žalujte celou dlužnou částku bez toho aniž byste sami uváděli, že o promlčení víte. K promlčení přihlíží soud pouze na návrh žalovaného pokud by námit promlčení nevznesl, přizná Vám soud částku v plné výši.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Mohla by jste mi prosím říci cca kolik bude žaloba stát? Jelikož jak jsem Vám psala jsme ve finanční tísni a bohužel moc těch peněz také nemáme, jelikož jsme v exekuci.

Děkuji za odpověď

Jak jsem říkala rozhodně doložte soudu své majetkové poměry a žádejte osvobození od soudních poplatků.

Vzor návrhu na vydání platebního rozkazu, stejně jako žádost o osvobození od soudních poplatků je dostuný zde - ODKAZ.

Soudní poplatek činí 5% ze žalované částky.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Mockrát děkuji jsem velice spokojená.