Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.416

Postup vymáhání dluhů po kamarádovi který si nepřebírá poštu

4 odpovědi

Dobrý den,
můj manžel půjčil kamarádovi 180 000, které si půjčil v bance. 15.12. 2008. Nejdříve začal kamarád splácet a pak přestal. Můj manžel s ním má uzavřenou smlouvu o půjčce. Když jsme mu chtěli dát mimosoudní řízení, bohužel si nevyzvedával poštu a vždy se nám to vrátilo. Díky tomuto jsme se dostali do finanční tísně. Můžete nám poradit, jak máme postupovat abychom dostali peníze zpět? Činí to asi 130 000kč z toho cca 50 000 splatil. Bylo nám řečeno, že máme jít k soudu, ale bohužel peníze na to nemáme.

Děkuji za odpověď a přeji příjemný den

Dobrý den,
na úvod poskytuji odkaz, ve kterém jsou detailní informace a postup jak vymáhat dluhy:
ODKAZ

jak bylo ve smlouvě upraveno vrácení půjčené částky? Obávám se, aby nebyl Váš nárok již promlčen.

Díky za doplnění. Pokud budete chtít můžete mi poslat scan smlouvy na tento email: bpp-prilohy@seznam. cz.

Nejprve bude nutné vyřešit otázku promlčení, pokud by byla pohledávka promlčena je možno s dlužníkem uzavřít dohodu o uznání dluhu, například i se splátkovým kalendářem, s tím že pokud se se splátkou opozdí dojde ke ztráte vhody splátek. Pak by bylo nutné podat tzv. předžalobní výzvu o zaplacení dlužné částka a následně podat žalobu, kdy je možné žádat o osvobození od soudního poplatku.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Ve smlouvě je vrácení částky ve splátkách. S tím promlčením naposledy nám zaplatil v listopadu / 2012. On zaplatil první splátku, pak uběhlo půl roku a zaplatil další 3 pak zase uběhla nějaká doba a zaplatil další a poslední splátku, kterou zaplatil byla ta v listopadu.

děkuji za odpověď

V případě plnění ve splátkách se jednotlivé splátky budou promlčovat samostatně ve 3-leté promlčecí době.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Ne mockrát děkuji. tu smlouvu vám pošlu

Mockrát děkuji za odpověď