Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.331

Vrácení nemovitosti, která byla dále darována další osobě

1 odpověď

Dobrý den, mám dotaz, když jsem darovala nemovitost a dotyčný člověk mě urazil a pošpinil, mohu žádat vrácení nemovitosti? Dotyčný daroval nemovitost další osobě.

Dobrý den,
analogický dotaz byl řešen již zde (nevím, zda jste se na tuto stránku již dívala):
ODKAZ

Vrácení daru požádat můžete. Pokud byla nemovitost postoupena další osobě, uvedla bych raději alternativní požadavek, tedy buď vrácení nemovitosti, případně vrácení odpovídající finanční částky stanovené znaleckým posudkem.

Vzor výzvy na vydání daru, je dostupný zde:ODKAZ

Nad rámec Vašeho dotazu ještě uvádím několik poznámek k intenzitě hrubého porušení dobrých mravů.

Dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy. (§ 630 Občanského zákoníku).

Darovací smlouva nemusí být písemná s výjimkou případů, kdy je předmětem darování nemovitost, nebo pokud nedochází k odevzdání a převzetí věci při darování. Dárce si však může například nechat potvrdit převzetí daru pro budoucí případné prokazování, že k darování došlo.

Hrubým porušováním dobrých mravů se posuzuje vždy případ od případu. Chování obdarovaného hrubě porušuje dobré mravy, jestliže je v rozporu s obecně uznávaným míněním o tom co má být jednáním v souladu s dobrými mravy v dané společnosti.

Soudní praxe vymezila pojem dobrých mravů jako souhrn společenských, kulturních a mravních norem, jež v historickém vývoji osvědčují jistou neměnnost, vystihují podstatné historické tendence, jsou sdíleny rozhodující částí společnosti a mají povahu základních norem.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?