Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.482

Dohoda o vypořádání majetku manželů - je platná i pokud soud nerozvede manželství a je nové řízení?

3 odpovědi

Dobrý den,
v září 2013 jsem se odstěhovala od manžela. V listopadu 2013 jsem podala žádost o rozvod manželství a zároveň jsme oba podepsali majetkovou dohodu. Soud nás ale nerozvedl.
V srpnu 2014 jsem podala žádost o rozvod znovu, od 26.8.2014 jsme rozvedeni. Chci se zeptat, zda majetková dohoda z listopadu 2013 platí nebo musí být nová? Děkuji

Dobrý den,

dohoda o vypořádání společného jmění nabývá účinnosti vždy ke dni nabytí právní moci rozsudku o rozvodu. Tedy ve Vašem případě není potřeba, došlo-li k rozvodu až později, sepisovat novou dohodu. Vzhledem k tomu, že mezi uzavřením dohody a pravomocným vydání rozsudku o rozvodu manželství uplynula delší doba, ve které jste stále nabývali majetek do společného jmění, je dobré, pokud smlouva o vypořádání (majetková dohoda) na tuto skutečnost nepamatovala, dohodnout se na vypořádání i těchto věcí a závazků.
Detailní informace o společném jmění manželů (SJM) - vizte zde:
http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/component/content/article/89/3181-spolecne-jmeni-manzelu-informace.html

děkuji, jak mám tento majetek vymáhat? Stačí mi rozsudek jménem republiky o rozvodu nebo musím mít ještě jiný soudní příkaz, Děkuji

Existuje-li i dalším majetek, který není v dohodě o vypořádání uveden, ani není v takové dohodě upraveno, komu připadnou věci nabyté do společného jmění po uzavření dohody je nutné se s bývalým manželem dohodnout o vypořádání takovýchto věcí. V opačném případě, nebude-li dohoda možná, můžete podat návrh na vypořádání ohledně tohoto společného majetku k soudu. Nevypořádáte-li tento společný majetek ve lhůtě 3 let od zániku společného jmění (tj. od právní moci rozsudku o rozvodu) nastává fikce, dle které platí, že bývalý manželé se vypořádali tak, že:
- movité věci jsou ve vlastnictví toho z manželů, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá
- ostatní movité věci a nemovité jsou v podílovém spoluvlastnictví obou, přičemž podíly jsou stejné.

Detailní informace o společném jmění manželů (SJM) - vizte zde:
http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/component/content/article/89/3181-spolecne-jmeni-manzelu-informace.html