14.7.2015 jsem měl dopravní nehodu. Jel jsem po hlavní silnici a z polní cesty vyjížděl automobil s přívěsným vozíkem, který mi nedal přednost. Jelikož mi byla naměřena vyšší rychlost, odsoudili mne za přečin usmrcení z nedbalosti a za ublížení na zdraví z nedbalosti a zákazu řízení na 5 let. Myslím si že to odsouzení nebylo správné a že měla být vina na obou stranách.

17.2.2018 jsem nastoupil do výkonu trestu a dne 4.12.2018 byl podmíněně propuštěn. Velice mne to omezuje nejen v životě, ale hlavně pracovně. Před odsouzením jsem pracoval pro společnost Xxxxxx ve městě Yyyyyyy a nyní toto povolání nemohu vykonávat. Mám to z místa bydliště zhruba 200 km a při výkonu povolání potřebuji auto. Chtěl bych vědět zda je nějaká možnost navrácení řidičského průkazu a co by se pro to dalo udělat. Velice děkuji za radu. Děkuji, Svatopluk

ODPOVĚĎ:
Podobně jako zná trestní zákoník podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody, zná také podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti – ve Vašem případě zákazu řízení.

Podmínky jsou následující:
Po výkonu poloviny trestu zákazu činnosti (např. zákaz řízení) může soud podmíněně upustit od výkonu jeho zbytku, jestliže odsouzený v době výkonu tohoto trestu způsobem svého života prokázal, že dalšího výkonu tohoto trestu není třeba, anebo jestliže soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného.
Při podmíněném upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti soud stanoví zkušební dobu až na pět let, nikoliv však na dobu kratší než zbytek trestu; zkušební doba počíná právní mocí rozhodnutí o tomto upuštění.
Zásadní podmínkou výše uvedeného je, aby byla vykonána polovina trestu zákazu činnosti, u Vás 2,5 roku.