Před několika měsíci jsem něco odcizil, škoda se vyšplhala nad 5000 Kč, takže šlo o trestný čin. Byl jsem samosoudkyní odsouzen s podmínečným odkladem na půl roku. Budu dodělávat školu a chtěl bych vědět, jestli když se budu hlásit do práce toto bude v rejstříku. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Skutečně při nástupu do nového zaměstnání se většinou nový zaměstnavatel zajímá o trestní bezúhonnost a je proto obvykle požadován výpis z Evidence rejstříku trestů. Odsouzení se nemusí nutně objevit  ve výpisu. Může totiž dojít k tzv. zahlazení odsouzení. U některých trestů (např. obecně prospěšné práce) dochází k zahlazení automaticky po vykonání trestu. V případě trestu, který popisujete tzn. podmínečného trestu odnětí svobody dojde k zahlazení odsouzení tím, že soud rozhodne, že se odsouzený během podmínky osvědčil.

Pokud osoba vykoná nepodmíněný trest, dojde k zahlazení až po uplynutí zákonem stanovené doby, po kterou musí odsouzený nepřetržitě vést řádný život. Tato doba činí 1-10 let v závislosti na délce nepodmíněného trestu odnětí svobody.

K Vašemu dotazu lze tedy říci, že záznam z rejstříku trestů bude vymazán za půl roku od nabytí právní moci rozsudku.