V poslední době nabízí mnoho nebankovních firem půjčky. Jejich podmínky jsou často tvrdé a úroky vysoké. Proto bych se rád zeptal, kde je hranice mezi půjčkou a kdy se už jedná o lichvu. Děkuji, Tomáš.

ODPOVĚĎ:
Lichvu často lidé spojují pouze s výší úroku, který byl sjednán. Což samozřejmě také souvisí se zákonem, ale je to jenom jedna z podmínek. Je zde ještě jedna podmínka, totiž že u lichvy musím využít něčí tísně nebo dotyčnou osobu nějakým způsobem zneužít v té situaci, ve které se nachází. Případně zneužít určité nezkušenosti, rozumové slabosti apod.
Pokud se spojí tyto dvě věci, kdy na straně jedné využiji jakési indispozice osoby, která si půjčuje peníze, a na straně druhé sjednám neúměrný úrok nebo jiné neúměrné plnění, pak samozřejmě dochází k lichvě.
Ale kdy je naplněna ona neúměra, to se posuzuje vždy případ od případu. Lze velice těžko říci, jestli je to nějaké konkrétní procento.
Trochu s nadsázkou se při stanovení úroků používá věta, že nikdy nemůže být lichvářský úrok, který je menší než úrok, respektive penále, který používá finanční úřad při sankcích daňovým dlužníkům.