1 1 1 1 1 Hodnocení 2.00 (1 hlas)

Máme internetový obchod a kamennou prodejnu, asi patříme mezi growshopy, ale snažíme se prezentovat jako zahradnictví pro vnitřní prostory, ale i venkovní. Každopádně hlavním sortimentem, kde jsou pěstební světla, pěstební boxy, hnojiva atd, tak spadáme nejspíš do kontroverznějšího oboru. Nicméně teď v kamenné prodejně bychom rádi přidali do sortimentu CBD květy a oleje, vlastně všechny produkty legální z konopí.

Nevím jak se na toto nahlíží ze zákona, když to kombinujeme s těmi pomůckami pro pěstování. A pokud by nebyly problém CBD/CBG květy a oleje, tak bychom měli zájem zařadit do sortimentu i semena, též CBD - ale semena se dají prodávat, i ze kterých vyroste rostlina s obsahem THC, když u nich uvádíme, že se jedná o sběratelství, jak jsem viděl například na  https://www.semena-marihuany.cz/cs/. Jak k tomu máme přistoupit? Děkuji, Lumír.

ODPOVĚĎ:
Ve Vámi popsaném případě je klíčovým právním předpisem zákon o návykových látkách. Dle § 3/1 tohoto zákona se zacházením s návykovými látkami a přípravky rozumí:
a/ výzkum, výroba, zpracování, odběr, skladování, dodávání a používání návykových látek a přípravků a produkce konopí,
b/ koupě a prodej návykových látek a přípravků, jakož i nabývání a pozbývání dalších věcných nebo závazkových práv s nimi spojených, zprostředkování takových smluv a zastupování při jejich uzavírání.
V zásadě platí, že k zacházení s návykovými látkami a přípravky je třeba povolení k zacházení vydávané Ministerstvem zdravotnictví ČR (§ 4 a § 8/1 zákona o návykových látkách).
Je důležité, zda by se v případě Vašeho podnikatelského záměru jednalo vždy o květy/semena technického konopí či nikoli. Na technické konopí se totiž vztahují některé výjimky. Například dle § 5/5 zákona o návykových látkách se nevyžaduje povolení k zacházení s rostlinami technického konopí, nebo s technickým konopím, zejména k účelům průmyslovým, potravinářským, kosmetickým, technickým nebo zahradnickým.
Pakliže by Váš podnikatelský záměr zahrnoval i dovoz, bude zapotřebí ke každému jednotlivému dovozu získat zvláštní dovozní povolení od Ministerstva zdravotnictví ČR (jak to vyplývá z § 21/1 zákona o návykových látkách).
V současné chvíli Vám doporučuji kontaktovat přímo Ministerstvo zdravotnictví ČR:
https://www.mzcr.cz
a konzultovat s ním, zda a jaká povolení bude zapotřebí získat pro realizaci Vašeho podnikatelského záměru (vše se bude odvíjet samozřejmě od skutečnosti, s jakým konopím hodláte obchodovat).
Stručné shrnutí základních faktů naleznete například zde:
https://www.hemps.cz/cbd-legalni-status/
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 167/1998 Sb. , o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů