Bydlela jsem v bytě své známé (1,5 roku; bez nájemní smlouvy) po dobu jejího pobytu v zahraničí (celkově byla mimo ČR 5 let a přede mnou byt užívaly další dvě osoby). 1.8.2018 jsem byt předala, když se vrátila do ČR. Vše mám nafocené, byt byl uklizený a ve velice dobrém stavu.

Záležitosti, které lze vnímat jako běžné opotřebení bytu (naprasklé sklíčko u kuchyňského světla, nevymytý zásobník prášku 5 let staré pračky apod.), byly zveličené a velmi nevybíravě komentované při osobním předání. Tím to bohužel neskončilo. Po dalších několik měsíců mě několikrát kontaktovala s dalšími věcmi, které dle ní byly potřeba. Jelikož jsem s ní nechtěla být "na válečné stezce" a také díky jejímu pokročilému stupni těhotenství, jsem si vše omluvila zjitřenými hormony a zajistila novou výmalbu kuchyně a zaplatila nové přeštukování zdi v pokoji (několik dírek po hřebíčcích). Nyní se po více jak roce ozvala znovu. Mám jí prý uhradit poškozený gauč. Slušně jsem odmítla, ať se nezlobí, že mám jiné starosti a ať se má hezky. Načež mi v naší soukromé komunikaci začala nadávat do sviní. Nedlouho poté zveřejnila na sociální síti Facebooku příspěvek s mojí fotkou, u kterého v popisku uvádí, že jsem jí předala ZDEMOLOVANÝ A ROZKRADENÝ BYT, a ať si na mě všichni dají pozor. U tohoto příspěvku je více jak 50 komentářů a jedná se o nechutný a nedůstojný veřejný lynč. Vše se dostalo ještě o level dále, když si tento příspěvek začala sama komentovat svým falešným profilem, který byl vytvořený za účelem hraní her. Sama sobě tam dává za pravdu, že byt byl v nechutném stavu. Snažím se vše brát s nadhledem nad touto zlou a materialistickou osobou. Ráda bych ovšem zajistila smazání tohoto příspěvku, aby nebyl dohledatelný. Ideálně i veřejné omluvy, a to i z důvodu morálního zadostiučinění. Nevím, jak mám postupovat dále. Příspěvek jsem nahlásila jako nepravdivý/nenávistný, ale správci jej nesmazali. Nechci do této situace příliš zabředávat, podávat trestní oznámení, soudit se. To nemám zapotřebí. Chci pouze očistit své jméno a hledám nejefektivnější cestu. Moc děkuji za právní radu ohledně nejlepšího možného postupu. S pozdravem a přáním hezkého dne Regina.

ODPOVĚĎ:

Jak sama uvádíte, je možné se bránit soudní cestou (před civilním soudem, kdy lze žádat omluvu, aby se zdržela takového jednání a také náhradu způsobené újmy – zde lze očekávat, že by celá věc nebyla tak rychle dořešena, a to vzhledem k zahlcenosti soudů). Vedle toho je možné nechat policii ČR prošetřit, zda se nejedná o trestný čin pomluvy, popř. by zde mohlo být hovořeno o přestupku – v obou případech postačí zajít na policii ČR (kteroukoliv pobočku).
Správce zkuste zkontaktovat znovu, je možné, že ještě Vaše žádost nebyla posouzena.