Mám dlužníka, dluží mi přes 2.000.000 Kč, bylo to u soudu, ten nařídil zaplatit dluh do 15 dní. Toto dlužník neučinil, tak to šlo na exekuci, ta byla neúspěšná. No a můj dotaz zní, jestli dlužník neuhradil svůj dluh do oněch 15 dnů, jestli se jedná o maření úředního rozhodnutí. Ještě jedna věc mne zajímá, dlužník mi tvrdil, že půjde do insolvence.

Po půl roce mi řekl, že na insolvenci nedosáhl, mohu já na něho podat návrh k soudu na insolvenci, dlužník i já jsme soukromé nepodnikající osoby. On pracuje a nesplácí, jak jsme se písemně dohodli. Děkuji moc za odpověď. Jsem ochoten zaplatit nemalou částku na Váš účet v případě úspěšného dosažení peněz od dlužníka. Děkuji, Lukáš

ODPOVĚĎ:
Pokud dlužník neuhradí do 15 dnů, nejedná se o trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí, - § 337 trestního zákoníku, neboť tím není naplněna jeho skutková podstata. Insolvenční návrh na dlužníka podat můžete, pokud je Vám známo, že má dva a více věřitelů - zjistíte to např. z centrální evidence exekucí. Jako navrhovatel ale musíte složit jistotu v částce 10.000,-Kč.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

Jde o maření úředního rozhodnutí, pokud dlužník nezaplatí dluh do 15 dnů jak mu to přikázal rozsudkem soud?