Dosti mě zajímá co hrozí pokud člověk pod nátlakem pachatele asistuje. Třeba když pachatel se zbraní nastoupí do taxíku a vyhrožuje řidiči, který pod nátlakem jede. Hrozí třeba v tomto případě řidiči něco, nebo ne? Děkuji, Leoš.

ODPOVĚĎ:
V takovém případě nehrozí řidiči trestní postih.
Vždy se ovšem posuzuje, zda hrozba je míněna opravdově a mohla vyvolat strach z újmy (např. pokud bude vyhrožováno použitím zbraně, která je očividně a jednoznačně pouhou maketou, není to důvod pro nepostihování asistence). Pohrůžka musí být tedy vážně míněná a musí vyvolat obavu.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Trestný čin, přestupek spáchaný pod nátlakem agresora - trestní odpovědnost