Znám u nás v ulici jednoho člověka, který posílá své děti  (13 a 14 let) krást a chce po nich, aby mu pak přinesli ukradené věci. Tyto potom prodává. Dělá to tak už dlouho. Co se dá proti tomuto dělat?

ODPOVĚĎ:
Obecně platí, že pachatelem je ten, kdo trestný čin spáchá sám. Spolupachatelé jsou osoby, které spáchaly trestný čin společným jednáním. Účastníci (organizátor, návodce, pomocník) jsou trestně odpovědni stejně jako pochatel a splupachatelé.

Vzhledem k tomu, že se ale jedná o děti, které nedovršily patnáctý rok svého věku, nejsou trestně odpovědné. Jejich otec je odpovědný bď jako pachatel nebo jako účastník (návodce, organizátor).

Pokud by byl považován za pachatele krádeže, juednalo by se o tzv. nepřímé pachatelství. V teorii trestního práva se za nepřímého pachatele považuje návodce, podle jehož pokynů osoba trestně neodpovědná (dítě nebo duševně chorý) jedná jako pachatelův nástroj.

Ať poškozená strana podá trestní oznámení na Policii. Osobně se domnívám, že by chování otce velmi zajímalo odbor sociálně-právní ochrany dětí na místně příslušném úřadě.

(Trestní zákon 10 a 11, zákon o rodině §43, zákon č. 218/2003 Sb. o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věecech mládeže)