Rozvedl jsem se, moje manželka o mě lže, říká známým, že jsem duševně němocný a v důsledku toho intelektuálně utlumený. Bohužel to řekla i mému nadřízenému a ten mne na základě toho vyzval, abych se nechal psychiatricky vyšetřit. Co mám dělat? Luděk

ODPOVĚĎ:
Jde o trestný čin narušující občanské soužití - trestný čin pomluvy. Vaše bývalá manželka dle všeho naplnila jeho skutkovou podstatu, která říká, že pomluvy se dopustí ten, kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohroit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit jinému vážnou újmu.

Na manželku podejte trestní oznámení. Zvažte, jestli nebudete požadovat nějaké odškodnění. Obraťte se na advokáta. Na výzvu svého nadřízeného reagovat nemusíte.

(Trestní zákon §206)