Minulý rok (2019) jsem se poznal s mým bývalým přítelem, který pracuje/pracoval pro ČMSS, a. s. Jelikož jsme byli spolu a já neměl stavební spoření a on se na tuto věc specializoval, tak mi pomohl založit výhodné stavební spoření na dobu 6 let. Nyní po roce (9/2020), kdy již nejsme spolu mi neustále dělá problémy v osobní životě a pravidelně mě kontroluje, kontaktuje a vyptává se na mě.

Bývalý přítel se s rozchodem asi nevyrovnal a je tomu rok, co mě stále navštěvuje v práci (na prodejně s barvy a laky) a požaduje po mně zaměstnanecké slevy, vyptává se co dělám, jestli někoho mám, dále mi neustále říká, že mu dlužím peníze a že chce, abych mu je vrátil. Každý týden mám od něj minimálně jednu sms/telefonát, také mě chodí navštěvovat ke mně domů, kde se se mnou hádá před mou matkou. Když přijedu z práce domů, tak ho vidím v autě, jak projíždí okolo a sleduje, jestli jsem již doma. Pokud doma nejsem, mám od něj hned sms, kde se vyptává, proč nejsem doma ještě. (Bývalý přítel bydlí na opačném konci Ostravy a přes moji ulici nevede žádná cesta k němu domů.) Pravidelně na něj volám policii, kdy mi blokuje příjezdovou cestu svým autem a znemožňuje vjezd na můj pozemek. V době nouzového stavu jsem se pokusil zajít na policii, kde mě nepustili dovnitř z důvodu koronaviru a bylo mi i sděleno, že abych mohl podat trestní oznámení za stalking, tak bych musel od něj dostávat každý den minimálně 10 sms/e-mailů/dopisů, což se neděje a tudíž to nejde podat. Ačkoliv sice nemám 10 zpráv denně od něj, tak mě pravidelně každý týden kontaktuje buď telefonem, nebo osobně doma, nebo na prodejně v práci (podle policie se ex-přítel v práci chová jako zákazník a do stalkingu se to nepočítá) a vyhrožuje mi žalobami, že buď jemu dlužím peníze i auto, nebo že dlužím 300.000 Kč nějaké jeho známé. Peníze ani auto nedlužím jemu, natož nějaké jeho známé. Taktéž mi neustále volá, zda bych jej někam neodvezl. Minulý měsíc přišel za mnou do práce se škrabkou, že si přišel odlepit dálniční známku z čelního skla mého auta, neboť on mi tu známku daroval, ale chce si ten dar vzít zpět. Známku opravdu kupoval. S autem je to tak, že mi pomohl vybrat nové auto za půl milionu, ale leasing jsem si vzal já sám na sebe, který řádně platím a i auto je napsané čistě na mě, tudíž mi on na auto nic nepřispíval a není zde důvod, proč bych mu měl vracet auto a nebo peníze za auto. Déle zde byl problém, kdy zná moje čísla účtu. Nejdříve mi na můj osobní účet poslal 200.000 Kč a požadoval, abych mu je vybral a osobně předal, protože on je v exekuci a tolik peněz si nemohl poslat na účet. Řekl jsem mu, že mu žádné peníze vybírat nebudu a ty peníze vrátím na číslo účtu odkud přišly a on, že to nesmím udělat, protože to byl nějaký účet od ČMSS a že by je pak ztratil ty peníze. Tak jsem tedy v bance domluvil výběr 200.000 Kč a v bance jsme se osobně potkali, podepsal mi dokument, kde stojí, že si přebral tuto hotovost a jelikož to bylo v bance, tak by snad banka mohla mít i kamerový záznam. Po této zkušenosti jsem kontaktoval banku, zda je možné si změnit číslo účtu, aby se toto již nestalo. Neboť číslo účtu změnit nejde, musel jsem zrušit celý účet a udělat si nový účet. Nyní se mi stalo to, že mi na účet stavebního spoření od ČMSS, co mi zakládal on, přišlo 20.000 Kč (od něj). Zatím po mně žádných 20.000 Kč vrátit nechce, ale mě toto obtěžuje a navíc ty peníze ani vybrat nemůžu, protože jsou na tom stavebním spoření a ze svého mu vracet 20.000 Kč vážně nechci, neboť potřebuje finance na jiné účely. Mám strach, aby mne neobvinil například z bezdůvodného obohacení nebo abych mu nevědomky nepomáhal v páchání nějakého trestného činu. Rád bych od Vás získal nějakou právní radu, jak zakročit, aby po roce od rozchodu toto všechno již skončilo. Opravdu nevím, co mohu v této situaci dělat. Pokud je zde nějaká právní cesta, můžu dostat i kalkulaci služby? Děkuji za odpověď. S pozdravem Jeroným.

ODPOVĚĎ:
Za této situace se jeví jako nejvhodnější obrátit se na civilní soud a požadovat, aby se zdržel Vámi popsaného jednání vůči Vám – kontaktování, rozšiřování nepravdivých informací, apod. Můžete se v řízení nechat zastoupit advokátem – kontakt zde: www.advokatikomora.cz.
Co se týká dálniční známky, zde obecně není důvod pro její vrácení.
V případě neoprávněného zasílání částek na účet je vhodné tyto částky vracet zpět na číslo účtu, ze kterého Vám přišly. Není důvod pro to, abyste trávil čas chozením po bankách, vybíráním z účtu a přebíráním hotovosti, protože je zde obava, že by se peníze mohly někde „ztratit“. Toto již není Vaše starost.
Co se týká stavebního spoření, pokud z výpisu z účtu ke stavebnímu spoření vyplývá, že platba přišla od něj (tj. z platebního účtu), doporučuji se na něj písemně obrátit s tím, že si nepřejete, aby Vám posílal peníze na Váš účet (je vhodné upozornit i na předchozí případ s 200.000,- Kč, kdy je sám poslal bez Vašeho vědomí a souhlasu na Váš účet). Vzhledem k tomu, že účet stavebního spoření je specifický co se týká výběru peněz z něj, upozorněte jej, že pro vrácení peněz budete požadovat úhradu veškerých nákladů, které Vám v souvislosti s výběrem z účtu stavebního spoření vzniknou, a to předem.
Doporučuji komunikovat výhradně v písemné formě (alespoň email, sms).