Mám dotaz, zda je možné zkolaudovat mobilní dům na pronajatém pozemku, se souhlasem vlastníka, v domě mít trvalé bydliště a po nějakém čase dům přestěhovat na jiný pozemek a zřídit trvalé bydliště tam. Děkuji.
Trvalý pobyt v mobilním domě (mobilheim) - je možné získat takto trvalý pobyt ve zkolaudovaném mobilním domě nebo ne?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 578
Odpověď na Váš dotaz rozdělím do dvou částí:
1/ Povolení záměru a kolaudace:
Definice pojmu „stavba“ je ve stavebním zákoně pojata dosti široce. Konkrétně dle § 5/1 stavebního zákona platí, že:
„Stavbou se v tomto zákoně rozumí stavební dílo, které vzniká stavební nebo montážní činností ze stavebních výrobků, materiálů nebo konstrukcí za účelem užívání na určitém místě. Za stavbu se považuje také výrobek plnící funkci stavby.“
Je tedy nepochybné, že rovněž mobilní dům lze považovat za stavbu. Z tohoto důvodu se na něj vztahují stejná pravidla, jaká se uplatňují při povolování a kolaudaci domů „nemobilních“ (tedy běžných staveb).
Máte-li v úmyslu umístit na pronajatém pozemku mobilní dům, bude samozřejmě zapotřebí získat k tomu písemný souhlas vlastníka tohoto pozemku. Stejně tak bude ovšem třeba (a to ještě před umístěním mobilního domu) kontaktovat místně příslušný stavební úřad a vše s ním konzultovat - zjistit, jaké podklady bude stavební úřad pro povolení a následnou kolaudaci mobilního domu požadovat (právní názor stavebního úřadu pro Vás bude určující).
2/ Trvalý pobyt:
Dle § 10/1 zákona o evidenci obyvatel platí, že:
„Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je podle zvláštního právního předpisu označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci …“
Je tedy důležité, zda bude Vašemu mobilnímu domu (po jeho kolaudaci) přiděleno číslo popisné, evidenční či orientační. V této souvislosti lze odkázat na § 31/1 a 2 zákona o obcích, dle něhož platí, že:
“Budova musí být označena popisným číslem, pokud není dále stanoveno jinak.
Evidenčními čísly se označují
a) stavby pro rodinnou rekreaci,
b) stavby dočasné,
c) budovy, které nevyžadují povolení podle stavebního zákona …”
Mobilní dům nelze považovat za budovu, jelikož pojmem “budova” se dle § 2 písm. l) katastrálního zákona rozumí:
„nadzemní stavba spojená se zemí pevným základem, která je prostorově soustředěna a navenek převážně uzavřena obvodovými stěnami a střešní konstrukcí“
V případě mobilního domu lze těžko uvažovat o jeho spojení se zemí pevným základem. I pokud by ovšem mobilní dům nebyl považován za budovu, stále mu může být přiděleno evidenční číslo (jelikož může jít o stavbu pro rodinnou rekreaci – v takovém případě pak nic nebrání tomu, aby byl v takovém mobilním domě přihlášen trvalý pobyt.
Podobná problematika byla v Bezplatné právní poradně řešena například zde:
Pokud by v budoucnu došlo k přemístění mobilního domu, musela by být výše popsaná procedura zopakována – tzn. že umístění mobilního domu by muselo být opět povoleno stavebním úřadem, který by ho následně zkolaudoval a muselo by dojít k přidělení nového evidenčního čísla (aby mohla být přihlášena adresa trvalého pobytu na novém místě).
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon
- zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel)
- zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení)
- zákon č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon)