Je možné „vyřešit“ přestupek hned na místě, nebo je vždy nutné ústní jednání před správním orgánem? Zdenek

ODPOVĚĎ:
Řízení o přestupku může mít několik podob:

Blokové řízení: Tímto způsobem lze projednat přestupek, jestliže je spolehlivě zjištěn, nestačí domluva a obviněný z přestupku je ochoten pokutu zaplatit.
Pokud s uložením blokové pokuty souhlasí, vzdá se tím zároveň možnosti odvolání. Odmítne-li věc vyřídit v blokovém řízení, musí v dané věci proběhnout řádné řízení.

Příkazní řízení: Nejsou-li pochybnosti o tom, že se obviněný dopustil přestupku, může správní orgán vydat příkaz o uložení napomenutí nebo pokuty. Jde vlastně o jakousi „nabídku trestu“, obviněný ji může přijmout nebo proti příkazu podá do 15 dnů od doručení tzv. odpor.
Podáním odporu se příkaz automaticky ruší a o přestupku se rozhodne v řádném řízení.

Řádné řízení: Zatímco blokové a příkazní řízení slouží k vyřízení jednoznačných případů, kdy ani obviněný nepopírá svoji vinu, řádné řízení o přestupku umožňuje obviněnému plně realizovat svoje právo na obhajobu.
Řízení o přestupku je typické tím, že se o něm koná ústní jednání. Obviněný má právo vyjádřit se ke všem skutečnostem, které se mu kladou za vinu, upozorňovat na skutečnosti a důkazy svědčící o jeho nevině, podávat návrhy a opravné prostředky.