Jaký právní předpis upravuje řízení o přestupku a kdo o něm rozhoduje? Matěj

ODPOVĚĎ:
O přestupcích nerozhodují soudy, ale správní orgány (např. obecní úřad, obchodní inspekce, policie). Řízení o přestupku tedy neprobíhá podle trestního ani občanskéhosoudního řádu. Obecně se použije správní řád, ale v zákoně o přestupcích najdeme řadu ustanovení, která pro řízení o přestupcích stanoví odlišný postup.

Můžeme zjednodušeně říci, že řízení o přestupcích je zvláštní druh správního řízení, do kterého proniká řada znaků trestního procesu.