Prosím o radu, která se týká výkladu Zákona o obcích. Chci zjistit, zda je v případě vydávání obecního zpravodaje starosta zodpovědný za veškeré informace v něm uveřejněné, nebo pouze za informování veřejnosti o činnosti obce (která vyplývá ze Zákona o obcích Díl 4 § 103 (4e). Chtěli jsme založit redakční radu a "osvěžit" zpravodaj (rozhovory, kulturní akce), starostka chce mít ale zřejmě všechny informace ve zpravodaji pod kontrolou a argumentuje výše zmíněným zákonem. Redakční radu odmítá a chce být při tvorbě zpravodaje. Děkuji, Beáta

ODPOVĚĎ:
Vámi uvedený paragraf se váže k zákonu č. 106/1999 Sb. O svobodném přístupu k informacím, který obsahuje výčet informací, které je povinný starosta jako povinný subjekt  zveřejňovat a bohužel mezi to nepatří žadné rozhovory, kulturní akce apod.
Tudíž bez starostova souhlasu nelze ve Vámi zmíněném zpravodaji tyto změny učinit, samozřejmě máte právo vydávat jiný zpravodaj.