Byli jsme se rekreovat, tábořili jsme a stanovali na soukromé louce se souhlasem jejího vlastníka. Dostali jsme ale pokutu od obce s tím, že tato vydala jsme v rekreační oblasti obecně závaznou vyhlášku nazvanou "Rekreační řád." V té mj. zakázali tábařit a stanovat jinde než na obecních veřejných tábořištích k tomu účelu zřízených a vybavených.
Pokuty jsme neuhradili a dopisem jsme obci oznámili, že její vyhlášku nerespektujeme, protože nepřípustným způsobem omezuje svobodu pohybu a pobytu, zaručenou Listinou základních práv a svobod. Kdo má tedy pravdu? My jako rekreanti nebo obec? Jak máme dále postupovat?

ODPOVĚĎ:
Při výkonu obecní samosprávy může obec pro svůj územní obvod vydávat v souladu se zákony obecně závazné vyhlášky.

Váš postup ale není správný. Když považujete rozhodnutí obce o pokutách za nezákonné, měli byste se proti němu odvolat. Jestliže nadřízený orgán jejich odvolání zamítne, můžete se na základě ustanovení občanského soudního řádu o správním soudnictví domáhat žalobou, aby soud přezkoumal zákonnost rozhodnutí orgánu veřejné správy.

Můžete se také ústavnímu soudu podat stížnost na to, že byla porušena jejich základní svoboda a s touto ústavní stížností současně navrhnout zrušení obecně závazné vyhlášky, která je podle vašeho názoru v rozporu s ústavním zákonem.