1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)
Jako žalovaná strana jsme v prvním kole u okresního soudu spor vyhráli a soud nám dal za pravdu. Žalobce se odvolal a krajský odvolací soud změnil rozhodnutí soudu první instance proti nám. V rozsudku však není uvedeno, kdy tento nabývá právní moci a v poučení je pouze konstatování, že " Proti tomuto rozhodnutí nelze podat dovolání". Postupoval odvolací soud správně a jaké máme možnosti opravných prostředků? Děkuji, Mirek

ODPOVĚĎ:
Proti rozsudku odvolacího soudu nelze podat další odvolání, tudíž nabývá právní moci doručením.
V některých, zákonem stanovených případech, lze podat tzv. dovolání k nejvyššímu soudu. To je však vyloučeno, např. pokud výrokem bylo rozhodnuto o peněžitém plnění nepřevyšujícím 50 000 Kč a v obchodních věcech do 100 000 Kč.
Je možné se u pravomocného rozhodnutí bránit také žalobou pro zmatečnost a na obnovu řízení, ale k nim v každém případě potřebujete mít vlastního advokáta.
Náš soudní systém je však dvoustupňový, a Vaše možnosti jsou v tuto chvíli velmi malé (podmínky splnění pro tato řízení jsou velmi přísná), proto dobře zvažte, zda se Vám vyplatí investovat do procesu další finanční prostředky.