Můj opatrovanec (babička 91 let) vlastní dům a chtěla by ho darovat své jediné dědičce (dceři) již nyní. Tento dům je starý 80 let a již 8 let neobyvatelný, podmočený do 1 m výše stěn a myslíme si, že v brzké době může hrozit spadnutí na vedlejší dům a pozemek jiného vlastníka. Babička bydlí v domově důchodců a její zdravotní stav (pouze ležící s rozvinutou demencí) jí už nikdy nedovolí do tohoto domu jít bydlet.

Pokud by dům prodala, aby se jí zlepšil životní standard, tak vím, že více než návštěvy, které děláme 5-6 týdně jsou více než jakékoliv peníze, které by prodejem získala. Její starobní důchod, vdovský důchod a příspěvek na péči v 4 stupni jí pokryjí všechny náklady v domově důchodců. Prosím Vás tedy o radu, jakým způsobem je možné dům převést. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Pokud je babička omezená ve svéprávnosti, musela by být smlouva, kterou by nemovitost převáděla na jinou osobu, schválena opatrovnickým soudem. Smlouvu kupní by soud jistě schválil, s darovací smlouvou to bude obtížné, neboť babička se tak vzdává majetku bez protihodnoty. Nicméně pokud by majetek darovala jediné dědičce, pak by soud mohl i darovací smlouvu uznat, bylo by pouze třeba dobře vyargumentovat, jaký je babiččin finanční stav, zda se nedá očekávat, že by se v domově např. kvůli nízkému důchodu zadlužila, jednoduše aby nehrozilo, že se vzdá majetku a pak se dostane do dluhů, které už nebude mít z čeho pokrýt. Opatrovnický soud musí hájit zájmy osob omezených ve svéprávnosti a mezi tato práva patří také dohlížet nad tím, aby tyto osoby nezůstaly bez majetku a nedostaly se do nebezpečí nouze. Proto je třeba velmi pečlivě zdůvodnit právě darovací smlouvu, aby ji soud schválil.