Počet stránek ve webu: 40.957

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

V pondělí 13.12.2021 jsem se měl jako obžalovaný zúčastnit soudního jednání ve věci rozhodnutí o úhradě pohledávky. Bohužel jsem byl den před tím hospitalizován a nemohl jsem k soudu dorazit, neměl jsem tedy ani možnost soud předem písemně obeznámit. Rád bych se informoval, jakým způsobem se mám nyní informovat, zda jednání proběhlo v mé nepřítomnosti.

Pokud ano a soud rozhodl v můj neprospěch (tedy nutnost úhrady pohledávky), zda mi bude zaslán rozsudek vůči kterému se budu moci ještě odvolat, nebo přichází rovnou zahájení exekuce. (Jednání bylo původně nařízeno z důvodu mého podání odporu proti platebnímu rozkazu vydaného samosoudcem).   Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Arnošt.

 

ODPOVĚĎ:
Rozsudek Vám zaslán bude vždy, ať už se zúčastníte soudního jednání či nikoliv. Zda řízení proběhlo můžete ověřit buď telefonicky na soudě, nebo prostřednictvím internetu, a to na stránkách www.justice.cz, záložka “e-služby a infoservis” a dále “ejustice” a “infosoud”. Je třeba zapsat spisovou značku.
Zákon dále stanovuje:
Zmešká-li žalovaný z omluvitelných důvodů první jednání ve věci, při němž byl vynesen rozsudek pro zmeškání, soud na návrh žalovaného tento rozsudek usnesením zruší a nařídí jednání. Takový návrh může účastník podat nejpozději do dne právní moci rozsudku pro zmeškání.
Doporučuji se současně písemně obrátit na soud s návrhem na zrušení vydaného rozsudku a nařízením jednání. Je potřeba popsat důvody Vašeho zmeškání jednání.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 69 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.