Soused hraje na saxofon, cvičí každý den. Je to hlučný hudební nástroj a my máme malé děti, které spí i během dne, vadí nám to. Jak se máme bránit? Soused není přístupný dohodě. Beáta

ODPOVĚĎ:
Forem obtěžování je mnoho. Můžou to být zvuky, pachy, světlo, různé další formy – to asi každý zná a řešení je stále stejné. Občanský zákoník říká, že nikdo nesmí svého souseda obtěžovat nad míru přiměřenou poměrům.
Pokud nedojde k dohodě nebo nápravě, nezbývá než se obrátit na soud, který by posoudil, co je daným poměrům přiměřené. Samozřejmě jiné poměry jsou v panelovém domě, jiné v rodinné zástavbě, jiné na venkově, jiné ve městě, ale vždy to posuzuje soud podle konkrétní situace a hledá konkrétní přiměřenost. To aby se naopak stížnost nestala opačně šikanou druhého souseda.