Počet stránek ve webu: 48466

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 4.00 (1 hlas)
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Moji rodiče bydlí ve Vodňanech, Jihočeský kraj. Z domu jim vedou 3 schody, nemají vjezd pro auta do domu. Můj otec je upoután na invalidním vozíku. Město Vodňany jim nechce povolit si udělat nájezd na invalidní vozík a ani jim nechce dovolit parkovací stání u jejich domu. Já je vozím pravidelně k lékaři a vždy je to boj otce dostat k autu, aby mohl nastoupit do vozu. Má matka již žádala o usnadnění vycházení z domu, ale bohužel bez úspěchu. Díky této skutečnosti můj otec nevychází z domu. Můžete mi nějak poradit o co, či jaký zákon se mohu opřít až půjdu na patřičné úřady osobně? Děkuji.

    Odpověď:

    Ze znění dotazu jsem nepochopil, zda Vaši rodiče bydlí ve svém rodinném domě, anebo zda obývají byt v nějakém bytovém domě (kupříkladu ve vlastnictví města).

    Požadavky na přístupnost staveb (dříve se hovořilo o bezbariérovém přístupu) jsou v obecné rovině formulovány v § 149 stavebního zákona. Konkrétněji se pak této problematice věnuje § 29 vyhlášky o požadavcích na výstavbu (v kombinaci s příslušnou normou).

    Problematika přístupnosti staveb dle nové stavebněprávní úpravy je přehledně zpracována například zde:

    https://zpravy.ckait.cz/vydani/2024-03/pozadavky-na-pristupnost-v-nove-pravni-uprave/ 

    Potíž tkví v tom, že nová pravidla týkající se přístupnosti staveb se vztahují pouze na nově budované stavby, případně na stavby, které procházejí nějakou změnou (nástavba, přístavba, stavební úprava).

    V případě Vašich rodičů je důležité, proč nemůže být bezbariérový přístup zřízen – tzn. zda je důvodem fakt, že by tento přístup (nájezd, rampa apod.) zasahoval na cizí (například městský) pozemek, zda zde existuje nějaká stavebněprávní překážka, zda není možné zřídit vyhrazené parkovací místo na žádost (ve smyslu § 67/9 zákona o silničním provozu) apod.

    V této souvislosti prosím o doplnění Vašeho dotazu – aby bylo zřejmé, komu patří dům, kde Vaši rodiče bydlí, komu patří pozemek, na kterém by měl být zřízen nájezd, jak je odůvodněna nemožnost zřízení parkovacího stání apod. Děkuji.

    ______________________________

    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

    • zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon
    • vyhláška č. 146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu
    • zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu)
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování