Počet stránek ve webu: 48466

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 4.00 (4 hlasů)
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Soused postavil klec s rozměry cca: V 3,5m, Š 3m, D 4m , stojící max. 90cm od našeho pozemku. Bude chovat krkavce. Klec přesahuje naši zídku 180cm vysokou. Klec je pevná, montovaná, s dřevěnou podlahou, navrtaná na kovových kůlech. Je tato vzdálenost v pořádku nebo se mohu chránit 2 metry. Na klec vidíme z domu, obávám se hluku, zápachu. Děkuji za radu.

    Odpověď:

    Dobrý den,

    definice pojmu „stavba“ je ve stavebním zákoně pojata dosti široce. Konkrétně dle § 5/1 stavebního zákona platí, že:

     

    „Stavbou se v tomto zákoně rozumí stavební dílo, které vzniká stavební nebo montážní činností ze stavebních výrobků, materiálů nebo konstrukcí za účelem užívání na určitém místě. Za stavbu se považuje také výrobek plnící funkci stavby.“

     

    I Vámi popsanou klec lze proto považovat za stavbu (a vztahují se na ní tudíž pravidla dle stavebního zákona).

     

    Je ovšem otázkou, do jaké kategorie staveb by bylo možné tuto klec zařadit. Pokud jde o stavbu určenou pro chov zvířat, hovoří stavební zákon vždy pouze o hospodářských zvířatech - dle odst. 1 písm. h) přílohy č. 2 stavebního zákona se za tzv. jednoduché stavby považují:

     

    „stavby pro hospodářská zvířata do 60 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, podsklepené nejvýše do hloubky 3 m“

     

    K vybudování jednoduché stavby je vždy zapotřebí získat od stavebního úřadu povolení záměru (jak to vyplývá z § 171 stavebního zákona).

     

    Sousedem budovanou klec by (teoreticky) bylo možné kvalifikovat jako tzv. drobnou stavbu, a to dle odst. 1 písm. a) bodu 1. přílohy č. 1 stavebního zákona – dle tohoto ustanovení se za drobnou stavbu považuje:

     

    „stavba do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s nejvýše jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m, na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí s bydlením nebo rodinnou rekreací, a nejde o stavbu pro podnikatelskou činnost, která je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m a plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci“

     

    Pro vybudování drobné stavby není nutné získat od stavebního úřadu žádné povolení (§ 171 stavebního zákona). Je však zřejmé, že sousedem budovaná klec nesplňuje všechny výše citované podmínky (minimální dvoumetrová odstupová vzdálenost od hranice pozemků).

     

    V současné chvíli Vám doporučuji kontaktovat místně příslušný stavební úřad a na sousedovu stavební činnost ho upozornit (ideálně včetně fotodokumentace). Stavební úřad by měl provést šetření a dospěje-li k závěru, že jde o tzv. černou stavbu, měl by zahájit řízení o jejím odstranění (v rámci tohoto řízení ovšem sousedovi umožní požádat o dodatečné povolení stavby).

     

    Pokud by Vám stavební úřad nepomohl, mohli byste se ještě bránit soukromoprávní cestou (tedy podáním žaloby k soudu). Konkrétně dle § 1013/1 a § 1020 občanského zákoníku platí, že:

     

    „Vlastník se zdrží všeho, co působí, že … pach … hluk … a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka … v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku …“

     

    „Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel zřizování stavby na sousedním pozemku v těsné blízkosti společné hranice pozemků.“

     

    Pakliže by bylo ve věci dodatečného povolení klece vedeno nějaké řízení před stavebním úřadem, lze Vám doporučit aktivní přístup k věci (tedy vznášení námitek). Pokud byste tímto způsobem neuspěli, mohli byste se bránit soukromoprávní cestou s využitím § 1004 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:

     

    „Je-li držitel prováděním stavby ohrožen v držbě nemovité věci nebo může-li se pro to důvodně obávat následků uvedených v § 1013 … může se ohrožený držitel domáhat zákazu provádění stavby. Zákazu se držitel domáhat nemůže, jestliže ve správním řízení, jehož byl účastníkem, neuplatnil své námitky k žádosti o povolení takové stavby, ač tak učinit mohl.

     

    Dokud není o záležitosti rozhodnuto, může soud zakázat, aby se stavba prováděla …“

     

    Bude-li nutné bránit se soukromoprávní cestou, doporučuji Vám využít služeb advokáta:

     

    www.advokatikomora.cz

     

    (a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva).

     

    ______________________________

    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

     

    zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon

     

    zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

     

     

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování