Právo ve školství
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 4779
Chci se zeptat, zda "má smysl" nějak napadat odvolací lhůtu proti školnému. Kromě toho, že mé problémy (poměry) na vysoké škole mi brání řádně studovat (MŠMT se vyjádřilo, že mám podat trestní oznámení na VŠ) a prodlužováním je potřeba zaplatit školné. Bohužel, nevím, zda mi přišlo oznámení do schránky a vycházela jsem z toho, že lhůta pro odvolání běží od vložení do schránky.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 2845
Študoval som v ČR Univerzitu Karlovu. Počas prvého ročníka bakalárskeho programu som vážne ochorel a dostal sa do nemocnice, preto som predlžoval bakalárske štúdium zo štandardných troch na štyri roky. Magisterský program som si tiež predĺžil, aby som mal čas dopísať diplomovú prácu, pričom posledný rok som mal prerušené štúdium.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Šárka Ocelíková (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 2292
V současné době řeším se studijním oddělením VŠEM uplatnění svého práva vyplývajícího z § 54a zák. 111/1998, o vysokých školách. Předmětem našeho sporu je, že studijní si moji žádost vykládá jako prodloužení termínu studia dle nařízení rektora 7/2014, čl. 1, které je zpoplatněno platbou za další studijní rok (40.000 Kč).
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 11861
Chtěla bych se zeptat, zda byste mi mohli poradit s výkladem Školského zákona, konkrétně § 37 níže. Syn je narozený 31.8.2012 (narozen plánovaným císařským řezem týden před termínem porodu). V 4/2018 jsme žádali o odklad školní docházky pro nezralost dítěte. Vzhledem k datu narození šlo z naší strany o formalitu, protože pokud by byl narozen o den později, měl by "odklad" automaticky. Každopádně jsme vyběhali potřebné kolečko - lékař, PPP a zápis, odklad vyřízen.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 2484
Syn propadá ve třeťáku střední školy z jednoho předmětu. Ostatní známky na vysvědčení má skoro samé čtyřky. Neučí se, jen v nejnutnějších případech. Ke studiu nemá žádný vztah. Nechci ho na škole dál podporovat. Lze jej ze školy „odhlásit“, když se neučí? Mohu to udělat já, i když mu již bylo 18 let?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 5120
Dne 30.9.2017 mi uplynula maximální doba studia magisterského programu Farmacie na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během doby studia jsem měla studium několikrát přerušeno ze zdravotních důvodů. Lékařka mi potvrdila doporučení převedení Státní závěrečné zkoušky.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 2457
Chtěla bych Vás požádat ještě o jednu radu. Jde o to, že jsem svého zaměstnavatele (příspěvková organizace) minimálně 3x upozornila na porušování vyhlášky, kterou na jeho příkaz dále porušuji a strašně mě to stresuje, protože musím plnit pokyny nadřízeného a zároveň se bojím, že pokud přijde kontrolní orgán (inspekce, hygiena) nadřízený hodí vinu na mě.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 2153
Má plnoletá dcera navštěvuje SOU - kuchař, číšník. Vnitřní řád školy ukládá žákům, cituji: "žáci na odborném výcviku jsou povinni mít platnou stravenku". Dcera odmítá stravu v jídelně, dokonce má potvrzení od lékaře, ale mistrová ji i přesto nutí k obědu. Může ji škola vyloučit nebo nějak postihnout? Nebo jak se máme bránit. Děkuji, Karolína.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 3291
Mám 12-ti letou dceru, která mi byla 06/2016 odebrána z péče, z důvodu ztráty bydliště a mých zdravotních problémů. Otec mi neustále ve styku s dcerou brání, nesmím jí ani volat, i když mám nové bydliště a můj zdravotní stav se výrazně zlepšil. Svou dceru jsem od 06/2016 do 11/2016 viděla 8 krát. Návštěvy vždy probíhaly dobře.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 2273
Dobrý den, jsem rozvedený a bývalá manželka má v péči mého syna. Styk byl upraven soudem, kde v rozsudku je napsáno, že matka je povinna dítě řádně připravit na styk s otcem. Co znamená, že je povinna ho připravit? Se synem se učím a matka mi odmítá předat jeho zápisníček s úkoly, učebnice a sešity.












