Zjistila jsem v katastru nemovitostí, že u nemovitosti mého otce je zápis u omezení vlastnického práva - zákaz zatížení, zástavní právo smluvní a v sekci jiné zápisy je typ závazek neumožnit zápis nového zást. práva namísto starého + závazek nezajistit zást. pr. ve výhodnějším pořadí nový dluh. Jednak by mne zajímalo, co to přesně znamená. Jestli se jedná o dluhy, jakým způsobem mohu dědictví odmítnout, abych se nedostala do problému sama. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

Tento zápis znamená, že si otec pravděpodobně půjčil nějaké peníze a jejich vrácení je zajištěno zástavním právem. Na katastru nemovitostí si i můžete vyžádat kopii smlouvy, abyste zjistila, pro jak vysoký závazek bylo zástavní právo zapsáno, a zda se Vám vyplatí dědictví přijmout či odmítnout. Odmítnout dědictví můžete tím způsobem, že jakmile Vás notář projednávající dědictví o odmítnutí poučí písemně či u jednání, běží Vám měsíční lhůta na to abyste notáři sdělila, že dědictví odmítáte, pak nebudete dědit ani aktiva, ani pasiva.