Počet stránek ve webu: 39.627

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Pracuji v důchodu jako OSVČ, mám smlouvu s podnikem na proslovy ve smutečních síních. Může mne fotograf který je také OSVC během obřadu kdy mám já proslov, mne natáčet na video. Já s tím nesouhlasím. Nemám žádnou pracovní smlouvu s fotografem. On tvrdi, ze se mně ptát nebude a bude natáčet. Mám právo s tím nesouhlasit. Děkuji, Eva

ODPOVĚĎ:
Jelikož neuvádíte, zda fotograf pracuje pro stejný podnik, pro který vy pracujete nebo ne, budu vycházet z toho, že nepracuje pro stejný podnik. Pak k natáčení Vaší osoby musí mít od Vás souhlas, jinak porušuje § 84 občanského zákoníku, kdy je dle tohoto ustanovení možné zachytit jakýmkoli způsobem podobu člověka tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, pouze s jeho svolením.
Podle následujícího § 85 pak lze rozšiřovat podobu člověka jen s jeho svolením. Platí přitom, že svolí-li někdo k zobrazení své podoby za okolností, z nichž je zřejmé, že bude šířeno, platí, že svoluje i k jeho rozmnožování a rozšiřování obvyklým způsobem, jak je mohl vzhledem k okolnostem rozumně předpokládat.