Počet stránek ve webu: 39.266

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Ministerstvo práce chystá návrh zákona, který by měl ulehčit rodinám s nejmenšími dětmi. Chtějí zavést takzvané sousedské hlídání bez omezení ceny. Rodič na mateřské dovolené tak bude moci za peníze hlídat kromě svého dítě ještě cizí. Při sousedském hlídání může rodič, který celodenně pečuje o dítě do sedmi let, u sebe doma hlídat další tři děti - oproti původnímu návrhu není nijak stanovena cena takového hlídání.


Původně to totiž mělo být maximálně 5000 Kč za dítě. Hlídající rodič však už nemůže počítat s úlevami na daních či pojištění.

"Chtěla bych takhle hlídat nejvýše jedno cizí dítě, za což se mi pět tisíc zdálo málo, po téhle změně bych o tom uvažovala," říká Veronika Kučerová z malé vsi na Západ od Prahy.

Hlídat děti za úplatu budou moci i lidé, kteří vlastní děti nemají nebo mají už odrostlé, musí však absolvovat speciální kurz, který připraví ministerstvo - trvat bude nejvýše dvě stě hodin a skončí zkouškou.

Pokud budou absolventi hlídat nejvýš čtyři děti, nemusí se bát ani přísných hygienických norem.

Návrh zákona nepočítá s dlouho slibovanou úlevou na sociálním pojištění pro zaměstnavatele, kteří přijmou rodiče malých dětí na částečný úvazek. Podle ministerstva by tato změna měla být zavedena v roce 2014.

Do návrhu by se měla vejít také pružná délka mateřské dovolené, o kterou se zasazuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, a zmírnění omezení docházky do školky nebo jeslí pro rodiče dětí mezi dvěma a třemi lety. Místo původních pěti dní v měsíci ho do jeslí budou moci dát na 46 hodin čistého času.

Zdroj: idnes.cz, 16.1.2011