Moje 85 letá maminka žila 2 roky u mé sestry. V té době dala maminka plnou moc ke svému bankovnímu účtu sestře a také převedla svůj byt na nás 3 sourozence. Nyní je maminka v domově stáří. Každý ze sourozenců má doplácet skoro 2.000 Kč. Sestra dál spravuje maminky účet. Na moje prosby, že bych rád viděl, výpisy z účtu, jak spravuje maminky peníze, mi nechce vyhovět.

Nevím ani, jak vysoký má maminka důchod, proč mi sestra určila takovou výši platby. Chtěla, abych zaplatil celý vzniklý dluh, který vznikl v domově, přitom to byl dluh nás tří sourozenců. Z maminky účtu platí i nájem za byt, který je nyní náš. Platí z maminky peněz i vzniklé nedoplatky na nájmu bytu, který už maminky není. Na moje naléhání, aby mi ukázala výpisy, jak hospodaří, mi neodpovídá. Nechce nic slyšet ani o tom, že máme náklady za byt hradit my sourozenci a nebrat peníze z maminky účtu. Všemi těmito hádkami sestry zatěžují maminku a té se zhoršuje zdravotní stav. Mám právo se dozvědět jak sestra nakládá s maminky penězi a můžu se nějak bránit? Děkuji za odpověď Zdeněk.

ODPOVĚĎ:
Odpověď rozdělím na dvě části a to na část týkající se hospodaření s účtem maminky a na část týkající se hospodaření s bytem.
1) Práva k bankovnímu účtu: Vzhledem k tomu, že majitelem bankovního účtu je Vaše matka, rozhoduje o tom, kdo k němu má přístup pouze ona. Vaše matka pravděpodobně udělila tzv. dispoziční oprávnění Vaší sestře, proto má pouze ona nyní právo nakládat s finančními prostředky na účtu a nemá povinnost vám předkládat výpisy z účtu a podobně. Banky však umožňují zřízení dispozičního oprávnění více osobám – můžete tady požádat matku, aby přístup k účtu zřídila i Vám či všem sourozencům.
2) Práva a povinnosti spojené se spoluvlastnictvím bytu: Pokud jde o matkou darovaný byt, pak tento je ve spoluvlastnictví tří sourozenců, kdy pro správu společné věci stanovuje zákon pravidla (§ 1126 a následující občanského zákoníku). Podle zákona pak je každý ze spoluvlastníků oprávněn rozhodovat o společné věci, kdy se hlasy počítají podle velikosti podílů. Předpokládám, že každý vlastníte ideální 1/3 nemovitosti a vaše hlasy jsou si rovny. Vaše sestra tedy nemá právo rozhodovat sama o výši příspěvků jednotlivých spoluvlastníků na provoz bytu. K rozhodnutí je zapotřebí souhlas alespoň dvou spoluvlastníků. Doporučuji Vám tedy sestru s tímto zákonným ustanovením seznámit, případně se s třetím sourozencem domluvit a rozhodnout společně o výši příspěvků či dalších záležitostech ohledně bytu. Nemáte však nyní právo (bez vlastního dispozičního oprávnění k účtu) rozhodnou o použití finančních prostředků na matčině bankovním účtu.
Na závěr doplňuji, že v případě úmrtí maminky spadají do dědictví finanční prostředky ke dni úmrtí. Nezáleží tedy na tom, zda právní moci rozhodnutí o dědictví sestra prostředky z účtu spotřebuje, neboť notář vychází ze stavu účtu ke dni úmrtí. Avšak finanční prostředky, které sestra vybere nyní, za života matky, součástí dědictví nebudou.